Ať by se člověku neznalému problematiky mohlo zdát, že se nízkoenergetický, pasivní a nulový dům od sebe zásadně konstrukčně liší, pravda je taková, že jediný rozdíl je v jejich spotřebě energie. Ta je konkrétně definována roční potřebou energie na vytápění jednoho metru čtverečního podlahové plochy. Hodnoty pro nízkoenergetické domy jsou 50 Kwh, pro pasivní domy 15 Kwh a pro nulové domy, překvapivě 0 Kwh, tedy pokud máte dům o 100 metrech čtverečních a ročně protopíte 5000 Kwh, máte dům nízkoenergetický ( 5000:100= 50 kw).
A jak je toho dosaženo?
Základem je kvalitní obálka budovy, tedy okna, dveře a samotná fasáda domu, dalším důležitým prvkem je kvalitní vytápěcí zařízení, jak je popsáno níže a u pasivních a nulových domů je to i samotným návrhem domu, kdy je snaha dosáhnout co největších solárních zisků, tedy situace, kdy nám sluníčko svítí na dům a okny nám ho pomáhá vyhřívat, konkrétně u nulových domů je to naprosto nezbytné, protože v tuto chvíli nejsme schopni dosáhnout tak výrazných úspor.
Technické vybavení
V každé místnosti je potřeba větrat, pokud bychom tak nečinili, docházelo by v místnosti k nadměrné koncentraci CO2 a vlhkosti. Vlhkost by mohla způsobovat nebezpečný růst plísní a Oxid uhličitá v lepším případě bolest hlavy a v horším trvalé postupné zhoršování našeho zdravotního stavu. Hlavní problém ovšem při větrání je to, že pouštíme ven vzduch vydýchaný, ale i ohřátý, a nahrazujeme ho vzduchem sice čerstvým, ale studeným, který musíme následně v místnosti ohřát, je tedy jasné, že větrání je značně neekonomický, ale bohužel nutný krok. Naštěstí existuje tzv. rekuperace, co že jednoduché zařízení, které nám místnost automaticky větrá pomocí ventilátoru, udržuje stabilní vlhkost, ale hlavně předává část energie vypouštěného vzduchu z objektu vzduchu do objektu vstupujícího.
Když se řekne teplené čerpadlo, většina lidí si představí kouzelné zařízení, jehož funkce je nesmírně složitá. Skutečnost je taková, že tomu je právě naopak. Tepelné čerpadlo pracuje na naprosto stejném principu jako každá lednička, do které když vložíme potravinu, tak ji lednička ochladí (odebere ji energii) a tuto energii odvede do chladících žeber na zadní straně. Že tomu tak je, se každý může přesvědčit pouhým dotek, kdy žebra na zadní straně ledničky jsou teplá (odvedená energie potravin). Trik u tepleného čerpadla spočívá v tom, že neochlazuje potraviny, ale např. okolní vzduch, kdy ten nasaje do sebe a ochladí ho o pár stupňů, a tuto energii na rozdíl od ledničky neodvede do chladících žeber bez užitku, ale využije ji k ohřevu vody pro radiátory. To je vše, žádná kouzla.
Závěrem
Každý zdravý člověk za celý svůj život vydělá nemalé finanční prostředky. Část jich padne na nezbytnosti života, jako je jídlo, oblečení atd. Za další si koupí elektroniku, automobil a mnoho dalšího. Na tomto místě je třeba říci, že koupě nemovitosti patří jednoznačně k těm největším investicím za život, a ve většině případů i k těm nejlepším, vždyť například osobní automobil již výjezdem ze salonu ztratí přibližně čtvrtinu své hodnoty, kdežto dům, postavený v dobré lokalitě v drtivém množství případů svoji hodnotu získává, a pokud je to dům nízkonákladový (nízké výdaje za energie a údržbu) jeho hodnota může jen růst.
Vytvořilo Envisto s.r.o. více informací na http://envisto.cz/domy-na-klic