TOPlist
19. 07. 2024
Domů / Finance a legislativa / Kde vám doma utíkají peníze?

Kde vám doma utíkají peníze?

 Možná se vám na konci měsíce nedostává peněz, protože se rozutíkají za drobné výdaje typu tady káva, tam časopis, cigarety a drobné dárky. Možná vám ale peníze mizí doma kvůli neúsporným spotřebičům. Jak to změnit? Na čem se dá ušetřit a kde to nemá smysl?

Nové a úsporné spotřebiče

Žehlení

Pokud vyměníte šest a více let staré spotřebiče za nové, budou mí lepší funkce a spotřeba bude nižší, jen chvíli potrvá, než se vám investice vrátí. Někde se to nestane zřejmě nikdy, protože například myčkám už méně vody zkrátka na umytí nádobí nestačí.  Navíc, u myček se největší úspora krom vody týká času, ale počítat musíte se potřebou elektřiny například na ohřev vody a také mycí prostředky do myčky jsou většinou dražší než ty na ruční mytí.

Správné používání elektrospotřebičů

V ledničce byste měli mít teplotu kolem pěti nad nulou, v mrazáku minus osmnáct. Chladit či mrazit na nižší teploty je zbytečné a drahé. Měli byste žehlit jen prádlo, které je suché „akorát“, protože přeschlé nebo naopak ještě vlhké je na žehlení náročnější a padne tak na to více energie. Detaily rozhodují i při používání varné konvice, do které dávejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete. Máte horkovzdušnou troubu? Pečte v ní více jídel najednou, nenačichnou.

Odstraňujte vodní kámen

A to nejen z varných konví, praček a myček, ale také z topných spirál ohřívačů vody, protože s jejich zanášením účinnost těchto zařízení klesá a k ohřevu stejného množství vody potřebují mnohem více energie.

Nepřetápějte v zimě místnosti

V ložnicích či dětských pokojích starších studentů, jejichž obyvatelé jsou přes den ve škole nebo v práci, nemá smysl zbytečně moc topit a ani v noci by tu nemělo být více než osmnáct nebo dvacet stupňů. Více topte jen v kuchyni, pokojích malých dětí a obytném pokoji, naopak nevytápějte neobydlené prostory jako je chodba  či pokoj pro hosty, ty jen temperujte.

Vypněte stand by režim

Chytra zena úspory 1Načítají se i výdaje za  přístroje v takzvaném stand by režimu, některé modely televizí přitom nejde úplně vypnout jinak než vytažením ze zásuvky.  Neustále zapnuté jsou i různé pekárny či trouby, které ukazují hodiny a podobně. Pokud je míníte vypínat a nechcete se vždy složitě dostávat k zásuvce, pořiďte si prodlužovačku se spínačem. Některé nové televize mají i tlačítko naprostého vypnutí, ale kupovat je jen kvůli tomu se nevyplatí.

Jiný dodavatel elektřiny a plynu

Tohle si rozhodně spočítejte. Protože tahle změna se skutečně může vyplatit i s ohledem a možný vývoj cen energií. Uvažujte, čím topíte nyní a čím byste rádi topili do budoucna, protože zdánlivě výhodné nabídky tím mohou padnout. Moc nevěřte dealerům, kteří chodí po domácnostech a nabízejí rovnou k podpisu smlouvy s jiným tarifem či dodavatelem.

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top