TOPlist
13. 07. 2024
Domů / Stavba a rekonstrukce / Dřevěná podlaha – investice, která se vyplatí

Dřevěná podlaha – investice, která se vyplatí

Pořídili jste nový byt či dům, který potřebuje zrekonstruovat? Přemýšlíte o změně toho stávajícího? Ať už je to jakkoliv začněte pěkně od podlahy.

masivni_podlahy_z_teaku

Dřevěná podlaha?

Kvalitní dřevěné podlahy, skýtají oproti dalším podlahovým krytinám řadu výhod. Ty tkví zejména v jejich dlouhé životnosti, snadné údržbě, teplotnímu komfortu, estetické kráse a zároveň jsou tiché a nepohyblivé při chůzi. Polemizovat by se dalo snad jen o jejich pořizovací ceně. Tato investice se vám ovšem bezesporu vrátí v podobě útulného a krásného domova. Dřevěná podlaha je na celý život.

Vybíráme dřevo

Na trhu existuje nepřeberné množství dřevěného materiálu různých kvalit a vlastností, pocházejícího z různých koutů světa.  Podle čeho se tedy orientovat? Obecně lze říci, že čímtvrdší dřevo, tím je jeho životnost delší. Z domácích druhů dřevin doporučujeme zejména buk, dub, jasan, ale i akát, ořech či třešeň. Z exotických dřevin jsou vhodné například teak, jatoba a marabu. U dovezeného dřeva počítejte s jeho vyšší cenou a větší ekologickou stopou. Při výběru dřeva myslete také na budoucí sladění s celkovým interiérem i vaším nábytkem. Ideálních vlastností dřeva docílíte teprve v kombinaci s vhodnou povrchovou úpravou.

Prkna, parkety, mozaiky a kazety

Prkenné dřevěné podlahy jsou vhodné zejména do venkovských interiérů a na chaty či chalupy. Jejich výhodou je jednoduchá pokládka, nevýhodou naopak velké množství spár. Místo klasických prken je možné použít podlahové palubky, které jsou spojovány pomocí pera a drážky. Do větších prostor se hodí klasické a další typy parket. Výhodou je jejich možné skládání do různých vzorů. Velmi dlouhou životností se vyznačují dřevěné mozaiky složené z tenkých proužků dřeva, které byly dříve používány v průmyslových prostorech. Jednotlivé druhy dřev pak můžete kombinovat pomocí průmyslově vyrobených dřevěných kazet.

Povrchová úprava

Některé typy podlah se dodávají již s povrchovou úpravou. Jiné je třeba před jejich používáním ošetřit lakem, olejem či voskem. Nejodolnější úpravou je lakování, to se však nehodí pro všechny typy dřev. Na trhu jsou k dostání různé typy laků, například, epoxidové, polyuretanové, akrylátové a další. Jejich výběr záleží na typu podlahy, dřeva, intenzitě používání a dalších faktorech. Napuštění podlahy olejem nebo voskem je velmi estetické, neboť podtrhne přirozenou krásu dřeva a zvýrazní jeho kresbu. Tyto úpravy mají kratší životnost, ale jejich obnovení nebývá náročné.

masivni_podlahy_z_merbau

Komu rekonstrukci svěřit?

Do rekonstrukce se můžete pustit sami, ale pokud nemáte dostatek času a znalostí nebo si nejste jisti svými schopnostmi, pak doporučujeme svěřit rekonstrukci bytu odborníkům. Ušetříte si tak mnoho starostí a případné další zbytečné finanční výdaje.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top