TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Stále ještě se dá zapracovat na domácím šetření!

Stále ještě se dá zapracovat na domácím šetření!

Máte pocit, že doma už šetříte, na čem se dá, že máte ošéfované výdaje za energie, připojení, televizi, mobilní tarify. Ale stále to nestačí a stále byste potřebovali ještě někde přiškrtit odtok peněz z vaší peněženky. Jak na to? Ještě jste možná nevyzkoušeli některý z našich typů pro pokročilé šetření. Pojďme se na ně podívat!

Oblečení a obuv

Možná to člověka hned nenapadne, ale oblečení a obuv, hlavně na děti, dělají poměrně velkou část pravidelných výdajů. A vzhledem k vysoké ceně obuvi je docela potřeba být na její nákup připraven předem, aby pak koupi bot nemusela řešit půjčka bez doložení příjmu. Ale pojďme k tomu šetření.

Když nakupujete oblečení, chodíte jen do běžných obchodů s oděvy? Nebo už jste zavítali i do second-handu? A všimli jste si, jak hezké a téměř nové kousky oděvů tu lze pořídit? Stačí jen chvilku hledat a rázem máte kalhoty za padesát korun, mikinu za dvacku nebo pro děti trička za pětikačku.

Co se týká obuvi, na ní moc neušetříme. Alespoň my dospělí ne. Ale dětem lze dávat boty již předtím nošené. Jen musíte mít jistotu, že předchozí majitel bot neměl závažnou vadu vývoje nohou. Proto je lepší dohodnout se na odkoupení malých bot například s maminkou někde v okolí, jejíž dítě vidíte a můžete posoudit, zda jeho nožky jsou na první pohled v pořádku. To totiž bohatě stačí.

Potraviny

Další ohromná složka našich pravidelných výdajů, v podstatě téměř ta největší (když nepočítáme například nájemné nebo splátku hypotéky), je jídlo. Na potravinách nemá smysl šetřit z pohledu kvality. Při tomto postupu bychom jen brzy onemocněli a měli pak jednak výpadky v příjmech a jednak i vyšší výdaje za léky.

U potravin se vyplatí zcela jiné šetření. Kupujte základní suroviny a jídlo připravujte doma. Jinými slovy: hotové věci a polotovary nechávejte v regálech. O čem je řeč? Například o sladkých tvarohových pochoutkách pro děti, o pomazánkách, salátech, zamražených polotovarech typu rybí prsty nebo hranolky, a spoustě dalších.

Toto šetření chce sice čas a práci, ale peníze vám dokonale uspoří. Měsíčně jsou to stokoruny, i tisíce. Na některé domácí vyrábění budete možná potřebovat koupit nový kuchyňský přístroj. Ale i když vám ho zafinancuje půjčka na účet, stále se to ještě vyplatí. A hlavně: ve výsledku budete jíst mnohem zdravěji, protože se vyhnete všem těm éčkům, která v polotovarech jsou. A že jich není zrovna málo!

Balená voda je kapitola sama o sobě. Je opravdu velmi drahá. A vzhledem k tomu, že kohoutková voda je stejné kvality, mnohdy mnohem lepší, než pramenitá voda balená, je prostě nesmysl pít doma vodu z plastu a platit za ni velké peníze. Občas minerálka, to ničemu neuškodí. Ale obyčejná balená voda je jen past na vaše peníze.

Čisticí prostředky

Kupujete drahá čistidla, tekuté přípravky na udržení domácnosti v čistotě? Stále jste za ně ochotní platit horentní sumy v drogeriích nebo i v supermarketech? Tak vězte, že jedlá soda, sůl, ocet a citron zvládnou vše na výbornou a jen za zlomek nákladů. Sodu i ocet můžete nakoupit ve velkých a velmi levných baleních.

Jedlou sodu používejte na mytí a čištění, ocet nahradí vše, co má rozpouštět pachy, dobře se hodí i místo aviváže, do myčky místo leštidla. Sůl a ocet jsou také výbornými čističi, poradí si i s mnohými skvrnami kdekoliv na oblečení nebo v bytě, návodů na použití je plný internet.

Kosmetika

Snadno ušetříte i na kosmetice tím, že budete používat kosmetiku domácí. Samozřejmě ne tak, že koupíte nyní moderní a velmi drahé prefabrikáty určení jen pro konečné smíchání doma. Domácí kosmetiku je potřeba vyrábět poctivě doma a z domácích surovin, aby na ní šlo ušetřit.

Někdy se nákupu kosmetického základu nevyhnete, ale vybírejte nějaké ne tolik moderní obchody s ne tak vyšponovanými cenami. Návody na domácí kosmetické přípravy také najdete na mnoha webovkách. A vybírejte si ty, na něž jsou potřeba jen běžně dostupné suroviny. Třeba odličovač složený z vody a olivového oleje. Před použitím protřepat a výsledek je dokonalý, přírodní. A kůži jen prospěje.

1 komentář

  1. Šetřit určitě, ale zase by se to nemělo přehánět, abychom z toho života něco měli, ale děkuji za článek.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top