TOPlist
23. 02. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Inspirace barev do obývacího pokoje. Letos letí tmavá oranžová!

Inspirace barev do obývacího pokoje. Letos letí tmavá oranžová!

Přemýšlíte, jak vymalovat obývací pokoj? Poradíme vám, jakou techniku a jaké barvy zvolit, aby bylo vaše bydlení trendy a přitom odpovídalo vašemu stylu.

Bílé zdi nemusí vypadat sterilně ani s bílým nábytkem, výrazné barevné doplňky by tu spíše rušily, stačí zemité tóny.

Základní pravidlo pokud jde o barvu stěn v obývacím pokoji zní: volte tlumené odstíny teplejších barev. Neznamená to přitom, že do pokoje nepatří zelená či dokonce spearmintová, ale experimenty s nimi už jsou poměrně rizikové.

Na druhou stranu, kombinace bílé a spíše studenější světlejší modré barvy vypadá efektně a přivádí do obývacího pokoje oblíbený přímořský styl. Tomu je však potřeba přizpůsobit i doplňky a barvu nábytku, který by měl být rovněž bílý. Jinak bude obývací pokoj v těchto barvách vypadat jako pokoj hotelový.

Stěny v ostrých barvách doplněné neméně zářivým nábytkem se hodí jen pro studentské byty, pro běžnou domácnost se podobné řešení nehodí.

Kdo se nebojí výrazných barev, má je mít

Klasikou, s níž nic nezkazíte je oranžová, ale pozor, její meruňková podoba už je poněkud zprofanovaná, laďte ji proto více do červena, samozřejmě v tlumené podobě – navíc by se neměla používat na všechny stěny, ale pouze na jednu, nejvýše dvě. Takto vymalovaný pokoj přímo svádí k uvolnění a odpočinku.

Do starších interiérů s vysokými stropy se nemusíte bát použít na onu stěnu i výraznější syté odstíny červené nebo třeba fialové, ale neměly by být dotažené až ke stropu.

Hnědé stěny? Na mnoho lidí působí právě takovéto pokoje nejvíce uklidňujícím dojmem. A obývací pokoj by měl sloužit zejména k relaxaci.

Šedá a hnědá? Proč ne

Anebo na to můžete jít úplně z druhé strany a použít barvy, které by vás původně ani nenapadly, totiž šedivou nebo tlumeně hnědou. Působí přírodně, nikoli rustikálně a snesou se i s nábytkem v různých barvách dřeva, který díky nim bude působit jednotněji. K těmto stěnám se však nehodí výrazně barevné doplňky, cílem je právě nevtíravá harmonie tlumených přírodních odstínů.

Výrazná červená je pro odvážné. Hodí se jen do prostorných bytů, je potřeba s ní sladit nábytek, kterého navíc nesmí být zbytečně moc.

Není bílá jako bílá

Že barevné stěny nechcete? Pak máte možnost se barevně vyřádit třeba na potahu sedačky nebo výrazně barevných polštářích a závěsech, zatímco stěny zůstanou bílé. Kvůli útulnosti místnosti se však vyhněte studené bílé a volte mírně smetanovou. Rozdíl je na to na první pohled nepatrný, pro celkový dojem však často zásadní.

Bílé stěny se samozřejmě hodí i k funkcionalisticky laděným obývacím pokojům či pokojům s moderním nábytkem až futuristických tvarů, který má být tím, co na sebe strhne hlavní pozornost.

Důležité je ve všech případech sladit barvu stěn s barvou podlahy tak, aby ani jedno z toho nepřehlušilo barevné ladění nábytku. Pokud máte například tmavší nábytek, volte světlejší podlahu i stěnu a naopak.

 

Tip navíc

Co takhle tapety?

Nemusíte se držet jen klasické barvy na stěny, protože bytoví designéři s oblibou používají i další možnosti, jak stěny zkrášlit. Oblíbenou volbou jsem například tapety, klidně s výrazným vzorem, používají se často jen na jednu stěnu. Kvalitou, snadností použití či motivy se s někdejšími socialistickými tapetami naštěstí vůbec nedají srovnat. Naopak i dneska jsou stále k mání fototapety, ale i tady jde spíše o malá umělecká díla s vysokou kvalitou zpracování. Výjimečně, ale stále častěji se rovněž na část stěn používají méně tradiční materiály, jako je například štípaný kámen, který může vypadat překvapivě dobře i v moderním prostoru. Naopak až na výjimky je lepší zapomenout na dřevěný obklad stěn, který patří především na chaty a chalupy.

4 Komentářů: 4

  1. Děkuji za inspirativní článek! Více takových 🙂

  2. NEZAJÍMÁ MĚ, CO LETÍ A JAKÁ JE MÓDA.

    VŠECHNY MÓDY VYTVÁŘÍ SOUKROMÉ FIRMY A VNUCUJÍ JE LIDEM TÍM, ŽE JIM NEDAJÍ NA VÝBĚR.

    MÓDA JE NUCENÝ NÁKUP, NIC VÍC!

  3. You mean I don’t have to pay for expert advice like this anoymre?!

  1. Pingback: Petr

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top