TOPlist
13. 07. 2024
Domů / Stavba a rekonstrukce / Zateplení domu vám ušetří spoustu peněz na energiích

Zateplení domu vám ušetří spoustu peněz na energiích

Bydlíte ve starším rodinném domě? Stále přemýšlíte, jak ušetřit na energiích? V první řadě se pusťte do zateplení nemovitosti, protože se vám výrazně sníží provozní náklady na domácnost. Důležité však je vybrat odbornou firmu pečlivě, protože sáhnout po nejlevnější nabídce se ve výsledku může prodražit. V následujících řádcích vám prozradíme hned několik důvodů, proč je zateplení v současné době tak důležité.

Ceny energií neustále rostou. V okamžiku, kdy přijde roční vyúčtování, se vám protočí panenky. Přitom by stačilo zajistit zateplení domu, a tím ušetřit tisíce (možná i desetitisíce) korun ročně. Obecně se uvádí, že zateplením můžete ušetřit až 50 % nákladů na vytápění, přesná úspora však závisí na konkretních podmínkách  – hlavně na velikosti domu, typu zateplení, typu zdiva, výměně oken atd.

Bezpečná a návratná investice

Dobře navrhnuté zateplení fasády je investicí s poměrně rychlou návratností. Snížíte energetickou náročnost budovy, ovšem je nezbytné zaměřit se nejen na fasádu jako takovou, ještě je potřebné zastřešení střechy. Většina majitelů rodinných domů podceňujte také zateplení podlah, šikmin v podkroví a dalších konstrukčních prvků a také výměnu oken. U jednotlivých částí domu dochází k následujícím tepelným ztrátám:

  • podlaha 10 %,
  • obvodové stěny 25 %,
  • stropy a střecha 15 %,
  • okna a dveře 25 %,
  • špatné vytápění 10 %,
  • větrání 15 až 25 %.

Prodloužíte životnost stavby

Zateplení má i další výhodu než šetřit náklady, a to prodloužit životnost nemovitosti. Vnější obálka domu totiž dostane trvalou ochranu nosných konstrukcí. Nemusíte se tak obávat toho, že by nepřízeň počasí pronikla do konstrukce a způsobila její nenávratné poškození. Povětrnostní vlivy mohou u nezateplených domů způsobit korozi vnitřní výztuže, zatékání do styků panelů, pocit chladných stěn, mrazové trhliny v obvodovém plášti a podobně.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top