TOPlist
19. 07. 2024
Domů / Stavba a rekonstrukce / Konference „Stavby z přírodních materiálů Praha 2016“ 27.2.-28.2.2016, Impact Hub Praha.

Konference „Stavby z přírodních materiálů Praha 2016“ 27.2.-28.2.2016, Impact Hub Praha.

Občanské sdružení Baobaby o.s. srdečně zve všechny příznivce přírodního stavitelství, úsporných technologií, soběstačnosti, přírodních stavebních materiálů, udržitelného hospodaření a svépomocného stavění na třetí ročník konference „Stavby z přírodních materiálů Praha 2016“, která se koná v příjemných prostorech klubu Impact Hub v Praze od pátku 26.2. do neděle 28.2.2016.

2

Plánujete stavbu či rekonstrukci vašeho domu? Upřednostňujete použití přírodních stavebních materiálů, oslovují vás designy přírodního stavitelství, zajímáte se o trvale udržitelný způsob života? Toužíte po domově, kde se vám bude nejen příjemně zdravě žít, ale který je zároveň co nejšetrnější k přírodě? Chcete do stavby investovat raději svůj čas a energii než peníze z hypotéky? Chcete navázat kontakt se zajímavými lidmi, které láká zdravé bydlení, soběstačnost či komunitní způsob života?  Zajímají vás aktuální trendy, nejnovější materiály a technologie přírodního stavitelství? Právě pro vás je připraven víkend plný přednášek, diskuzí a podnětných setkání! Na konferenci můžete načerpat řadu zajímavých informací, praktických rad a zkušeností od odborníků i nadšenců přírodního stavitelství.

I v letošním programu se představí několik zahraničních odborníků. Konferenci zahájí v pátek rakouský stavitel Herbert Gruber, který se přírodnímu stavitelství věnuje přes 20 let. Herbert Gruber je prezidentem Rakouské asociace slaměných stavitelů (ASBH „Austrian strawbale network“ ), má za sebou řadu úspěšných staveb i vzdělávacích projektů , a je autorem několika knih. V sobotu se představí sympatická polská architektka a socioložka Anna Zawadzka, spolu-zakladatelka designérského studia Mech.build, které se věnuje ekologickému a přírodnímu stavitelství. Konferenci pak v neděli ukončí německý přírodní stavitel, umělec a pedagog Rainer Warzecha, který tvoří nádherná dětská hřiště, interiéry a exteriéry především z hlíny a ze dřeva.

Novinkou letošní konference je simultánní tlumočení českých a slovenských přednášejících do anglického jazyka, za použití sluchátek. Tlumočení do angličtiny bude zajištěno v případě minimálně 30 zahraničních účastníků konference.

Dále se můžete těšit na řadu odborníků z Čech i Slovenska, kteří mají s přírodním stavitelstvím letité zkušenosti. Ze Slovenska dorazí tři přednášející: Lúbica Gulášová , Zuzana Kierulfová a Petr Coch Šaman. Z tuzemských přednášejících se představí Daniel Grmela, Honza Bešík, Radek Hála, Jan Hrabec, Karel Plotěný, Petr Skořepa a Pavel Minář. Celý program je koncipován tak, aby přinesl podněty jak laikům, tak odborníkům, a každý zde nalezl to své. Budeme se zabývat jak základními principy přírodního stavitelství, tak různými stavebními postupy a technologiemi, slaměnými domy, hliněnými omítkami a dekoracemi, tadelaktem, rekonstrukcemi v přírodním duchu, hliněnými a konopnými stavbami, přírodními stavebními materiály, šetrnému hospodaření s vodou, ostrovními systémy, vytápěním a dalšími tématy. Budeme se ale také bavit, na páteční večer je připraven hudební program a afterparty pro všechny, kteří si budou chtít zatančit nebo si popovídat u sklenky dobrého moravského vína. Podrobný program konference naleznete níže.

Nedílnou součástí konference je vlastní setkávání se účastníků, navazování zajímavých kontaktů, předávání zkušeností, networking účastníků. Prostor Hubu je členitý a navozuje pocit mezi čajovnou, pracovnou a obývacím pokojem, přímo vybízí ke komunikaci a navazování kontaktů. Najdeme zde nejen velký přednáškový sál, 2 bary, venkovní terasu a další místnosti, kde je umístěno například tržiště firem zaměřených na přírodní stavitelství a materiály, a kde je možné se seznámit s iniciativami představujícími různé smysluplné projekty. V „chilloutových“ zónách se účastníci mohou občerstvit, odpočinout si anebo se připojit k některému z četných debatních kroužků.

Součástí programu konference budou tradičně i bezplatné poradny, kde mohou účastníci konzultovat své projekty s vybranými odborníky z řad přednášejících. Pro velký zájem o tyto poradny je nutné se do poraden předem objednat.

Konferenci pořádá občanské sdružení Baobaby, které se věnuje nejen projektování, kompletní realizaci staveb, stavební asistenci svépomocným stavitelům a výrobě slaměných balíků pro stavbu, ale také osvětě a vzdělávání široké veřejnosti v tématech  přírodního stavitelství, permakulturních zahrad, slaměných domů a dětských hřišť.

Program

Pátek 26. 2.

19.30 Herbert Gruber -ASBN, StrohNatur – přírodní stavitelství v Rakousku a Evropě

21.00 Daniel Grmela – Zkušenosti ze slaměných staveb v ČR

22.00 Afterparty- prostor pro neformální zábavu, seznamování a třeba i tanec.

Sobota 27. 2.

 

10.00 Petr Coch Shaman – Organica – Naša cesta za prírodným staviteľstvom na Slovensku.

11.00 Ľubica Gulášová – Hliněná omietka a tadelakt ako súčasť estetiky interiéru

12.00 Anna Zawadzka – Crowdfunded strawbale house (Slaměný dům financovaný z veřejné sbírky)

12.30 Honza Bešík – Konopí ve stavitelství

13.00 Pauza na oběd

14.00 Radek Hála – Nadčasové stavění v souladu s řádem života

15.00 Zuzana Kierulfová – Rekonštrukcie a novostavby v prirodnom duchu

16.00 Prezentace ekologicky šetrných firem

17.30 Jan Hrabec – Pece a kamna, jako srdce domu

18.30 Karel Plotěný – Udržitelné hospodaření s vodou v domě

 

Neděle 28. 2.

 

10.00 Petr Skořepa – Soběstačnost, vytváření komunit, ostrovní systémy

11.00 Pavel Minář – Smysluplné úsporné technologie pro bydlení

12.00 Rainer Warzecha – Makunaima – Hliněná vesnice s labyrintem. Prostorová tvorba z přírodních materiálů.

 

 

Místo konání:

Akce se koná v příjemných prostorách klubu Impact Hub na Smíchově, Drtinova 557/10.

Více informací: http://prague.impacthub.net/

MHD: tramvajová zastávka Švandovo divadlo nebo OC Nový Smíchov.

 

Ceny vstupenek:

Celá konference Pá – Ne – 1600 kč/ osoba
Zvýhodněná cena pro páry, skupiny, studenty, ZTP, důchodce – 1400 kč/ osoba
Vstupenky na jednotlivé dny v tomto roce nejsou k dispozici.
Registrace:
Na konferenci je nutné se přihlásit do středy 24. února 2016.
Přihlášky zasílejte na – stav.baobaby@gmail.com
Kapacita prostoru je omezena!

 

Více informací:

http://baobaby.actinidia.sk/

 

Facebooková stránka události:

https://www.facebook.com/events/645043428932331/

 

Zimní období je ideální čas na přípravu projektů, čas na studování, vzdělávání se a sbírání informací. Stavba domu je tvůrčí proces, a ať už jste v jakékoliv fázi, budou se vám hodit kontakty, dodavatelé, praktické informace, zkušenosti lidí, kteří se přírodnímu stavitelství věnují. Připravte se na stavění a celý proces co nejlépe, informujte se, co to obnáší. Konference k tomu nabízí tu nejlepší příležitost.

Těšíme se na setkání s vámi!

 

Autor pozvánky a kontakt pro média:

Nicol Vondra

stavbyzprirodnichmaterialu@seznam.cz

 

za o.s. Baobaby

Viktor Karlík

stav.baobaby@gmail.com

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top