TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Zahrada / Jak pečovat o lilie a dopřát jim to nejlepší

Jak pečovat o lilie a dopřát jim to nejlepší

Lilie je asi jednou z nejrozšířenějších cibulnatých rostlin. Na celém světě bylo vyšlechtěno obrovské množství hybridů. Pokud budete mít štěstí, stanou se vašimi společnicemi několik let. Jenže, kdo chce sázet na štěstí? Pojďme se podívat, jak se lilie sázejí a jak se o ně musí pečovat. Krása v tomto případě neroste zadarmo.

Výsadba lilií

Meteorologové zvěstují poklidné klimatické podmínky bez větších mrazu, můžete začíst s výsadbou lilií. Pokud je venku metr sněhu, začněte s výsevem semen v truhlíkách a s rychlením cibulí, pokud je tedy chcete mít vykvetlé na Velikonoce. Lilie rozdělujeme do devíti základních skupin, kde odlišujeme nároky na pěstování. Tento článek této selekce ušetříme a raději se budeme věnovat výsadbě lilií na konci zimy.

Příprava oblasti

Také se už nemůžete dočkat krásných letních květů? Pomyslný obláček fantazie rozmázněte nad hlavou a raději se zaměřte na výběr vhodného místa. Optimální podmínky v sobě ukrývají dostatek slunečných paprsků s ochranou před poledním úpalem. Samozřejmě nalezneme i takové odrůdy, jejichž nejoblíbenějším místem se stane úkryt pod řidšími stromy.

Většina lilií preferuje neutrální až mírně kyselou půdu. Vápenatou půdu vyhledávají hybridy ze skupiny Martagon hybridy. Ať už disponujete jakýmkoliv druhem, vždy se jim snažte poskytnout dobře propustnou, hlinitopísčitou zeminu.

Prevence je důležitá

Před vlastní výsadbou je důležité cibuloviny zkontrolovat. Vyschlé dejte stranou, rozhodně se vyhněte sadbě s nahnilými cibulemi. Vyschlé cibuloviny se můžete pokusit vzkřísit zasazením do vlhkého písku nebo zeminy. Pokud se chcete ušetřit vyřezávání hnilob a ošetřování fungicidem, zakupte si cibule v zahradnictví, které jsou už zpravidla ošetřené.

Lilie a jejich zálivka

Lilie se většinou sázejí až do trojnásobku délky cibule. Dostatečná hloubka je ochrání před umrznutím i před přehřátím. Nesázejte lilie příliš u sebe, aby nedošlo k napadení plísní, nechte jim prostor. Lilie zaléváme přiměřeně. Raději se vyvarujte přemokření, ale rovněž je nenechte delší dobu bez vody, zvláště v teplých dnech.

1 komentář

  1. Dobry den mam lilii vkvetinaci a ted mi padaji listi co s tim dekuji

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top