TOPlist
29. 11. 2023
Domů / Stavba a rekonstrukce / Jak položit zámkovou dlažbu

Jak položit zámkovou dlažbu

Přemýšlíte o tom, jak zdokonalit okolí vašeho domu? Příjezdová cesta na pozemek, ke garáži, chodník vedoucí na zahradu si zaslouží svůj osobitý vzhled. V případě, že patříte ke zručným kutilům, bude pro vás pokládka zámkové dlažby hračka. Přes to, je důležité se držet několika základních principů, aby vám výsledek mohl dělat radost několik let i desetiletí.

By: P K

Vymezení a vyhloubení terénu

Ze všeho nejdříve si musíme uvědomit, pro jaké účely bude komunikace ze zámkové dlažby sloužit. Zda pouze pro pěší aktivitu nebo občasný průjezd silničního vozidla, podle toho volíme přípravu podloží. Vykolíkovaný terén vyhloubíme do minimální hloubky 20 – 30 centimetrů. V případě vyšších požadavků na zatížení vyhloubený terén upěchujeme vibrační deskou nebo žábou a následně vylijeme betonovou směsí o tloušťce 10cm. Pro jistotu se může dát i kari síť. Po vytvrdnutí nasypeme štěrk, finální štěrk jemného zrna se dává těsně pod zámkovou dlažbu o tloušťce do 5 cm. Pod jemný štěrk v případě potřeby volíme drobné kamení o velikosti kačírku.

Vlastní pokládka zámkové dlažby

Ještě než začnete pokládat jednotlivé kusy dlažby, vymezte si obvod příslušnými obrubníky. K vytvoření optimální výšky a roviny použijte provázek natažený mezi dvěma kolíky. Obrubník by měl mít betonové lůžko o hloubce alespoň 10cm a z obou stran vytvořený betonové opěrné lůžko. Po zatvrdnutí si vytvořený rámeček vysypte kamenem a následně jemným štěrkem.

Pro přípravu větší štěrkové plochy si vytvořte dva body těsně u obrubníku a pro kontrolu položte blok zámkové dlažby. Výšku provázkem přeneste o požadovaný kus dál k protější straně i spodní straně. Ze získaných štěrkových ploch si jednoduše vytvořte špalety a následně i celou plochu.

Zámkovou dlažbu sklepávejte gumovou paličkou a každou řadu přes hranol či rovné prkno srovnávejte z vrchní strany i z boční kvůli těsnějšímu dorazu. Připravte se na dořezávání, postačí klasická kotoučová pila – flexa. Na samotný závěr je vhodné výslednou plochu přejet vibrační deskou a spáry zasypat jemným prachovým pískem. Jednoduše se po ploše zamete.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top