TOPlist
29. 11. 2023
Domů / Zahrada / Neopadavý živý plot

Neopadavý živý plot

Živý plot si pořizují lidé do svých zahrad z mnoha různých důvodů. Může sloužit k ohrazení vašeho pozemku od pozemků sousedních, k vytvoření zajímavých předělů na zahradě nebo jako estetický prvek. Kromě výše zmiňovaných důvodů funguje živý plot také jako ochrana před větrem, prachem a hlukem. Aby však plnil živý plot všechny své funkce, je zapotřebí zvolit pro výsadbu plotu vhodný druh okrasné dřeviny. Při výběru dřevin tedy zohledněte nejen estetické hledisko, ale i to, jak se bude dařit zvolené dřevině v místních klimatických i půdních podmínkách.

Pokud chcete, aby byl váš plot stále zelený a na podzim z něj neopadávalo listí, je nutné zauvažovat o výsadbě živého neopadavého plotu. Nejprve si musíte ujasnit, zda chcete živý plot volně rostoucí nebo živý plot uměle tvarovatelný. Majitelé zahrad většinou kombinují požadavek na vzhled a snadnou údržbu svého plotu. To znamená, že si pořizují na živý plot dřeviny, které jsou celoročně zelené, které dostatečně rychle rostou, které vyžadují minimální údržbu a které se nechají upravovat stříháním do pravidelných tvarů.

Jaké keře jsou pro výsadbu živého neopadavého plotu nejvhodnější?

Jehličnatá varianta neopadavého živého plotu

Lidé používají nejčastěji na výsadbu živého neopadavého plotu klasické túje. Tújí zajisté nic nepokazíte, ale také příliš nezaujmete. Živé ploty z tújí rostou velmi rychle a je poměrně snadné je elektrickými nůžkami na živý plot upravovat do požadovaného tvaru. Při koupi tújí můžete vybírat z široké nabídky barevných odstínů – od světle zelené, přes žíhané odstíny do žluta až po odstíny tmavě zelené. Kromě barvy je možno volit i z celé řady typů tújí, dle jejich vzrůstu či rozvětvenosti.

Alternativou k plotu z tújí jsou živé ploty z cypříšku. Takovéto ploty vypadají velmi podobně, jako ploty z tújí, jen s tím rozdílem, že cypříšek má proti tújím kulovité šištice. I u cypříšků si můžete vybírat z několika barevných variant. Nejžádanější však bývají cypříšky modrošedé.

Kromě tůjí je možno použít na živý neopadavý plot také jehličnatý tis. Na rozdíl od tújí roste tis velmi pomalu. Předpokládaný roční přírůstek je u tisu maximálně 15 cm. Tis je velmi dobře tvarovatelný, je vhodný pro zahrady ve stínu i na přímém slunci. Máte-li malé děti, buďte ostražití. Tis je totiž velmi jedovatý.

Listnatá varianta neopadavého živého plotu

Kromě jehličnanů můžete použít pro svůj živý neopadavý plot i listnaté dřeviny. Na nižší živé ploty nebo okrasné živé ploty se nejvíce hodí zimostráz zvaný též buxus. Buxus se nechá jednoduše tvarovat nůžkami do nejrůznějších okrasných tvarů. Z tohoto důvodu si získává na velké oblibě zahradníků.

Rychle rostoucí variantou dřeviny pro živý plot je bobkovišeň. Jedná se o krásnou dřevinu s velkými pevnými lesklými listy. Bobkovišně by se měly vysazovat spíše na stinná místa. Pozor však na mrazy. V zimě je zapotřebí tepelně ochránit kořeny bobkovišně listím nebo chvojím, aby nedošlo k jejich poškození mrazem. Bobkovišeň se upravuje jiným způsobem než živý plot z výše jmenovaných dřevin. Živý plot z bobkovišně se musí zastříhávat ručně nůžkami na rostliny, nikoliv elektrickými nůžkami, jako například túje.

Na nižší živé listnaté ploty můžete použít také ptačí bob, dřišťál nebo cesmínu.

By: rick

By: rick

Výsadba živého plotu

Před nákupem keřů na živý plot se raději ještě poraďte s odborníkem o vhodnosti vámi zvoleného typu dřeviny. Důležité je také to, abyste spočítali, kolik kusů dřevin je zapotřebí objednat. Doporučujeme vždy objednat o několik keřů či stromků více. Tyto přebytečné kusy zasaďte někam do volného prostoru, abyste měli v případě, že se všechny dřeviny neujmou, adekvátně velikou náhradu.

Při výsadbě živého plotu vyhlubte prostorné a dostatečně hluboké jámy a pořiďte kvalitní substrát pro výsadbu dřevin. Sázejte je v požadovaných vzdálenostech. U nižších plotů jsou zapotřebí většinou 3-4 dřeviny na metr, u plotů vysokých se dávají dva stromky na jeden běžný metr. Po důkladném zakořenění dřevin musíte začít živý plot pravidelně zastříhávat. Jedině tak docílíte toho, že váš živý plot bude správně hustý a dokonale tvarovaný.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top