TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Interiér / Koupelna / Jak zkrášlit levně umakartovou koupelnu

Jak zkrášlit levně umakartovou koupelnu

Ke klasickým starým bytům neoddělitelně patří i malé umakartové koupelny. Mnohé už sice prošly rekonstrukcí, stále jich ale v Česku najdete spousty. Pokud patříte mezi majitele jedné z nich, možná jste již dávno zatoužili po změně, ale brzdí vás finanční stránka. Proměnit nevzhledný umakart jde ale i za rozumnou cenu, bez rekonstrukce i proměny na jádro zděné. Stačí umakart zakamuflovat.

Možnost číslo 1: Sádrokarton

Jedním z hojně využívaných materiálů pro úpravy interiéru je dnes sádrokarton, který lze použít pro snižování stropu, příčky, ale třeba právě i obložení umakartové koupelny. U malé koupelny nepřesáhnou náklady na materiál dva tisíce korun. Na sádrokarton pak můžete použít výmalbu, nebo jakoukoliv jinou úpravu, která se používá na klasické stěny.

Možnost číslo 2: Obklad

Většina lidí do koupelny tak či tak používá obklad, který snadno čelí vlhkosti a vod, která je v koupelně vždy přítomna. Proč tedy neobložit rovnou sádrokarton? Náklady na obklad jsou sice tisícové, ovšem v malinké panelákové koupelně mnoho metrů čtverečních nepokryjete. Do částky pět tisíc korun se při nákupu jistě vejdete, a pokud patříte mezi šikovné kutily, práci zvládnete svépomocí.

Možnost číslo 3: Tapety

Další možností je pouze pokrýt umakart tapetou. Samozřejmě voděodolnou, když je řeč o koupelně. K dispozici jsou proto omyvatelné nebo sklovláknité tapety, jejichž pořízení vás pro malou koupelnu nevyjde na více než tisíc korun. Práci přitom zvládnete sami.

Možnost číslo 4: Barva

Umakart ale nemusíte dokonce ani vůbec nijak překrývat, ať už obkladem nebo tapetou. Můžete jej klidně i jen obyčejně natřít. Pochopitelně umakartová konstrukce bude stále ještě patrná, typického designu se ale zbavíte. Před samotným nátěrem ale opravdu důkladně povrch očistěte a odmastěte, jinak bude barva nerovnoměrná a nevzhledná, a také mnoho nevydrží.

Samozřejmě pro nátěr umakartu musíte volit barvu vhodnou na umakart, která bude držet a bude omyvatelná. Použít můžete malířské barvy s obsahem akrylátového pojiva, fasádní akrylátové a silikonové barvy, vodou ředitelné akrylátové, ale i syntetické barvy. Cenově vás takováto proměna vyjde na méně než pět set korun, přičemž práci jistě zvládnete sami.

 

 

 

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top