TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Stavba a rekonstrukce / Plot s pletivem: Návod jak na to

Plot s pletivem: Návod jak na to

Pokud právě řešíte oplocení vaší zahrady nebo pozemku, pak už jste jistě zjistili, že levným, dostupným a spolehlivým řešením je zejména oplocení plotem s pletivem. Realizaci takovéhoto oplocení zvládnete při troše šikovnosti sami, chce to jen dodržet správný postup. Jak na to vám poradí následující řádky.

Stavba plotu z pletiva

Krok číslo 1: Příprava terénu

Před samotnou stavbou sloupků plotu si budete muset nejprve vytyčit trasu budoucího plotu, ideálně pomocí provázku. Do země pak podél trasy umístěte kolíky v pravidelných rozestupech 2 až 2,5 metru. Na tato místa následně přijdou sloupky.

Krok číslo 2: Instalace sloupků

Pokud máte kolíky vytyčeny, můžete začít s vrtáním. Ideální je ruční motorový vrták, postačí s průměrem 15 centimetrů. Hloubka vrtu by pak měla být alespoň 60 centimetrů. Po vyvrtání do otvoru umístěte sloupek, a zabetonujte. Využít můžete sloupky poplastované i pouze pozinkované. Dbejte přitom ale na maximální kolmost, kterou vám pomůže zajistit vodováha. Stejně tak ale musíte dodržet i shodnou výšku, aby plot byl rovný. Beton okolo sloupku by měl schnout minimálně 3 dny, ideální je však týden.

Krok číslo 3: Instalace napínacího drátu

Pokud jsou sloupky již pevně uchyceny a beton ztvrdlý, můžete začít s napínáním pletiva mezi sloupky. Nejprve bude potřeba vypnout napínací drát, který upevníte na začátek plotu, postupně jej rozbalíte podél plotu až na konec, kde umístíte napínací kladku. S její pomocí drát napnete, a stejně postupujete i u dalších řad napínacího drátu. Ty by měly být minimálně tři horizontálně nad sebou.

Krok číslo 4: Napínání pletiva

Následně můžete již rozbalit pletivo a jeho začátkem protáhnout trn, který se pomocí vázacího drátu připevní ke sloupku. Nemáte-li trn, můžete drátem proplést oka pletiva a připevnit jej takto ke sloupku přímo. Následně pletivo postupně navěšujte na horní vázací drát a postupně mezi jednotlivými sloupky napínejte. Na konci pak opět pomocí trnu nebo propletením oky připevníte pletivo ke sloupku.

Tento návod je univerzálně využitelný pro různé druhy pletiva, ať už  poplastované pletivo, pozinkované, nebo svařované.

1 komentář

  1. Velice pěkný a především stručný návod. Děkuji za inspiraci!

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top