TOPlist
27. 07. 2024
Domů / Stavba a rekonstrukce / Nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Když se řekne novostavba rodinného domu, ledaskdo už považuje za automatické, že půjde o dům nízkoenergetický či dokonce pasivní. Část lidí se však podobných staveb obává, například v domnění, že v úsporných domech se nedá pořádně větrat.

Prosím tě, vždy tam se ani nesmí otvírat okna! Přesně takhle zní oblíbená lidová námitka proti moderním úsporným domům. Jenže to není pravda, i v nízkoenergetických či pasivních domech se samozřejmě větrat smí a navíc skýtají velkou úsporu ve spotřebě energií. Přesto nemá smysl se pro ně rozhodovat za každou cenu, někdy stačí poctivá a dobře postavená klasika.

Jak se vlastně od sebe liší nízkoenergetické a pasivní domy a jak ve srovnání s nimi obstojí klasická stavba? Velice zjednodušeně se dá říci, že nízkoenergetické domy jsou vlastně pořád ještě klasickými stavbami, ale jsou postavené tak, aby náklady na topení v nich byly mimořádně nízké. Pasivní dům se bez takové aktivní topné soustavy obejde úplně.

Vyjádřeno v číslech aneb jak se liší pasivní, nízkoenergetický a klasický dům

Pasivní dům – roční spotřeba nejvýše 15 kWh na m2 vytápěné plochy

Nízkoenergetický dům – roční spotřeba nejvýše 50 kWh na m2 vytápěné plochy

Běžná moderní novostavba – roční spotřeba nejvýše 90 kWh na m2 vytápěné plochy

 

Není pravda, že v pasivních domech se nesmí větrat. Může, ale není to nutné, protože mají účinný přívod vzduchu zvenčí, aniž by z domu zbytečně unikala energie.

Cena může vystoupat vysoko

Teoreticky stojí postavení všech tří typů budov téměř stejně, v praxi je ovšem nízkoenergetický a ještě více pasivní dům mimořádně náročný na kvalitu materiálů a jejich použití. A tím se většinou zvedá už cena samotné stavby.
Navíc, pokud firma nebo stavebník nemá se stavbou úsporných budov zkušenosti, hrozí, že budova se prodraží, protože dražší bude nejen stavba, ale i náklady na provoz se nebudou výrazně lišit od běžného bydlení.
Kvalitně postavená pasivní stavba sází především na vynikající izolaci, díky níž se vyhřívá například díky energii slunečního záření nebo díky teplu, které vydávají lidé uvnitř. Energii ze slunce dům získává buď přímo přes okenní skla nebo například pomocí kolektorů umístěných na střechách a podobně.

Pozor na to, aby firma dokázala úsporné domy postavit

Pokud však nemá zvolená stavební firma s prováděním tohoto typu staveb zkušenosti, mohou být budoucí obyvatelé zklamání. Problém je v tom, že v Česku je zatím poměrně málo architektů a stavebních firem s dostatečnými zkušenostmi v tomto směru. Toto je zřejmě největší zdejší nevýhoda spojená s pasivním bydlením.
A jak je to s větráním? Běžné větrání typu „spíme při otevřeném okně“ se v nich skutečně nedoporučuje, pokud však chcete mít v místnosti pocit čerstvého vzduchu, klidně si před spaním vyvětrejte. Větrat bez negativního vlivu na tepelnou pohodu v domě se samozřejmě dá i za teplých letních nocí. Dům je jinak samozřejmě vybaven větracím systémem, který zaruší dostatečný přívod čerstvého vzduchu, aniž by jím unikalo teplo. Může se však stát, že vám tento princip de facto neviditleného větrání nebude vyhovovat.

Kdy je lepší zvolit klasický dům?

Postavit nízkoenergetickou budovu je ve srovnání s pasivním bydlením mnohem jednodušší, protože sice rovněž staví na kvalitní izolaci, ale technické provedení tohoto typu budovy je méně náročné. Na nízkoenergetickou navíc můžete během rozsáhlejší rekonstrukce přebudovat i stávající stavbu, kdežto pasivní budovu z ní už neuděláte. V takovém případě je proto možná rozumnější vsadit na kvalitně provedenou klasickou stavbu s co nejnižšími provozními náklady.

1 komentář

  1. Nízkoenergetický nebo pasivní dům? PRVNÍ OBYČEJNÝ DŮM A PASIVNÍ NA DŮCHOD. (PROČ NEMOHU ZMÁČKNOUT ENTER?))

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top