TOPlist
13. 07. 2024
Domů / Stavba a rekonstrukce / Plastová vs. dřevěná okna

Plastová vs. dřevěná okna

foto: OBI

foto: OBI

Okna jsou nedílnou součástí snad každé stavby. Přináší do domu světlo, umožňují přísun čerstvého vzduchu, a samozřejmě také kontakt s okolím, kdy za jejich pomoci můžeme sledovat dění venku. Kvalitu oken přitom není nikdy dobré podceňovat. Měla by být vždy stoprocentně funkční a také esteticky příjemná. Například jako okna dřevěná či plastová, která patří v současnosti mezi nejoblíbenější. Ať už se přitom chystáte okna měnit, nebo stavíte novostavbu, je rozhodně dobré si výběr důkladně promyslet a zvážit veškeré výhody i nevýhody obou variant, abyste náhodou brzy nelitovali.

 

Plastová okna

foto: OBI

foto: OBI

Hledáte-li spolehlivé, cenově příznivé a komfortní řešení, pak budou nejlepší volbou plastová okna. Tato jako jediná nabízí celou řadu doplňků a praktických „vychytávek“, od možnosti okno vyklápět, přes různé brzdící mechanismy, mikroventilaci a další. Cenově jsou navíc plastová okna dostupnější a oproti jiným variantám jako jediná potěší své uživatele téměř nulovými nároky na údržbu, neboť není třeba je v průběhu užívání v podstatě nijak udržovat, pomineme-li mytí skel či rámů, které je otázkou estetickou. Mimo to jsou v porovnání se dřevem výrazně odolnější, a netrpí tolik na drobné oděrky či škrábance. Co se týče estetické stránky, trh nabízí výběr z nepřeberného množství barev a odstínů, a dokonce i dekorů. Je však třeba počítat s tím, že plast nikdy zcela nenapodobí design dřeva. Mimo to je zde riziko, že časem dojde k nechtěným barevným změnám materiálu, zejména například pokud se v interiéru často kouří.

Dřevěná okna

foto: OBI

foto: OBI

Dřevo je přírodní materiál příjemný na dotek i na pohled, což jsou hlavní důvody, proč mu mnozí klienti dávají přednost. Přestože kvality moderních materiálů jsou nesporné, dřevo jim i v současnosti dovede bez potíží konkurovat, zejména pokud jde o izolační vlastnosti. Dřevěná okna (označovaná také jako euro okna) mají vysoký tepelný odpor a výrazně snižují hlučnost z venkovního prostředí. Navíc moderní varianty mají nesmírně dlouhou životnost a výhodou je i fakt, že takzvaně „dýchají“ – umožňují přirozené větrání a dýchání domu, takže se snižuje riziko tvorby plísní a vlhnutí zdiva. Pokud jde o barvy a odstíny, nabídka stejně jako u oken plastových téměř nezná konce. Nevýhodou je ale u dřevěných oken vyšší pořizovací cena a nároky na údržbu. Dřevo je totiž přírodní materiál, který „pracuje“ a proto je potřeba jej pravidelně ošetřovat, zejména pokud je často vystavováno dešti, větru, nebo je v kontaktu s vlhkým zdivem.

Vchodové dveře

Nedílnou součástí budovy a vstupní branou do jejího nitra jsou kromě oken také vchodové dveře, které by opět kromě funkčnosti měly splňovat i požadavek estetický. Ideální je přitom pokud jsou okna a vchodové dveře v jednotném nebo alespoň přibližně podobném designu, zejména pokud jde o volbu barvy. Nezapomínejte ale také na bezpečnost, kterou by vchodové dveře měly vašemu domovu zajišťovat v maximální kvalitě a spolehlivosti.

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top