TOPlist
20. 05. 2024
Domů / Interiér / Kuchyně / Tipy, jak si poradit s místem i v malé kuchyni

Tipy, jak si poradit s místem i v malé kuchyni

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Co je malé, to je milé, říká staré přísloví. Aby vám ale byla milá i vaše malinká kuchyň, chce to doopravdy chytré řešení. V opačném případě se totiž zblázníte z překypujících polic se zásobami, nedostatku místa na pracovní desce a všudypřítomného chaosu.

Projektanti panelových domů občas jako by si pletli kuchyně se spížemi. Vyhradí vám titěrný prostor, a vy si s každodenní přípravou pokrmů pro celou rodinu poraďte, jak chcete. Varianty jsou v podstatě jen dvě – buď se můžete denně trápit a nadávat na projektanty, nebo využít tipů a rad v tomto článku, který nabízí moudra sesbíraná od těch, kteří řešili problém s malou kuchyní před vámi.

Využijte každý centimetr

foto: jena-nabytek.cz

foto: jena-nabytek.cz

Pokud váš byt či dům dostal do vínku malou kuchyni, kromě bourání už s tím nic nenaděláte. To, že je ovšem rozměrově malá, ještě neznamená, že vám nemůže poskytnout dostatek místa. Základem je především využít prostor na sto procent, a tím zdaleka není míněno jen využití rohů v případě rohové kuchyňské linky. Pokud máte opravdu malinkou kuchyň, vyplatí se vám pořízení kuchyňských skříněk nebo alespoň polic sahajících až ke stropu, kdy plně využijete i běžně nevyužívaný prostor nad horními skříňkami linky. Doslova zázraky se ale dají vymyslet třeba i v deseticentimetrové svislé mezeře vedle vaší lednice či spíže. Využijte výsuvná chytrá řešení, a budete doslova zírat, co všechno je možné. I deseticentimetrový pruh prostoru lze totiž proměnit třeba v regál plný kořenek a potravin, které jinak zabírají cenné místo ve skříňkách. Pro drobnější předměty pak můžete policemi vybavit kuchyň téměř celou dokola, ideálně volte ale police méně vystouplé, právě pro menší předměty. Jinak vám totiž police ještě více omezí prostor pro pohyb. Alternativou je pak využití háčků, například k zavěšení naběraček, nebo magnetické desky, která udrží na zdi vaše kuchyňské nože.

Výsuvný a posuvný nábytek je ideální

Pro malé prostory je ideální nábytek, který můžete v případě potřeby vysunout, a následně opět schovat tak, aby vám nepřekážel. Pro potřeby kuchyně existují různé výsuvné pracovní desky, které vám mohou pomoci zvětšit pracovní plochu, ale nemusí permanentně zabírat prostor v kuchyni. Podobně by vám mohl pomoci například i rozložitelný kuchyňský stůl nebo skládací či stohovatelné židle, pokud je v kuchyni využíváte. V některých případech vám fungování v kuchyni pak usnadní i servírovací stolek, který je na kolečkách, a tudíž jej můžete libovolně přesouvat po místnosti i mimo ni, a naopak v případě potřeby poslouží třeba i jako pracovní deska. Různá chytrá řešení by vám mělo nabídnout každé lepší kuchyňské studio, do jehož služeb se vyplatí investovat. V kuchyni totiž trávíme opravdu velké množství času, a je škoda si jej nezpříjemnit.

Organizace uvnitř je druhá polovina úspěchu

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Pokud jste již využili veškerý prostor, který vám nabídly stěny, máte nyní k dispozici množství skříněk, šuplíků i polic. Pokud do nich ale vše jen ledabyle naházíte, nedostatkem prostoru budete trpět stále. Naopak při správné organizaci nejen že vždy vše spolehlivě najdete, ale ještě se vám do polic a šuplíků vejde mnohem více věcí. Pro organizaci dnes existuje řada chytrých pomůcek, od různých rozdělovačů polic, přes příborníky, až po různé otočné policové díly. A když už jsme u skříněk, nezapomeňte na využití vnitřní plochy dvířek. Tu můžete snadno opatřit háčky nebo držáky třeba na poklice, a zase máte více místa ve skříňkách. Porozhlédnout se po všech těchto doplňcích můžete v obchodě s nábytkem a bytovými doplňky, kde jsou běžně dostupné. Pokud pak chcete povýšit organizaci ve skříňkách na ještě vyšší úroveň, vsaďte na krabičky, koše a boxy na potraviny, které vám díky pravidelnému tvaru umožní využít prostor do posledního milimetru.

Tip: Většinu spotřebičů dnes naleznete i v menších velikostech. Podívejte se například na sporáky 50cm široké. Do malé kuchyně jsou ideální volbou

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top