TOPlist
14. 06. 2024
Domů / Stavba a rekonstrukce / Pořizování nových oken není radno podceňovat. Jaké jsou možnosti?

Pořizování nových oken není radno podceňovat. Jaké jsou možnosti?

Při snaze hledat úspory v provozu domácnosti mnozí majitelé rodinných domů a bytů zjistí, že mají velké náklady při vytápění nemovitosti. Často tkví příčina v nekvalitních a netěsnících oknech, skrz něž uniká příliš velké množství tepla, a to zejména v zimních měsících. Výměna starých oken za nová je tak nejen příležitostí ke zlepšení kvality objektu, ale také k úsporám. Při jejich výběru je nutné si vše důkladně promyslet. Jaké máte v současné době možnosti?

Plastová okna jsou levná a pro většinu domácností dostačující

Asi nejoblíbenější volbou jsou v dnešní době plastová okna. Výhoda spočívá především v nízké pořizovací ceně v porovnání s ostatními modely z jiných materiálů. Vždy ale dbejte na to, abyste si okna z plastu vybrali u spolehlivé firmy, která rovněž zajistí jejich náležitou instalaci. Ideální je, pokud zvolíte dvojskla, případně pak trojskla, jež už mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Jsou-li plastová okna dobře provedená, vydrží desítky let. Oceníte u nich nenáročnou údržbu.

Luxusnější řešení

Jestliže zrovna nehledíte pouze na to, abyste koupili co nejlevnější modely, možná si zvolíte namísto plastu elegantnější řešení. Příkladem budiž třeba dřevěná okna, která byla oblíbená hlavně v minulosti. Vyšší pořizovací cenu vynahradí perfektní vzhled, okna s dřevěnými rámy se dobře hodí především pro rodinné domy, chaty a chalupy. Určitou alternativu k nim pak představují špaletová okna, kdysi tolik populární v rodinných domcích a v chalupách našich babiček. Dnes působí trochu retro dojmem, což ale mnohdy majitelé nemovitostí chtějí.

Hliník představuje moderní volbu

Asi nejdražším, zato však dobrými vlastnostmi oplývajícím řešením jsou hliníková okna. Hliník má výhodu, že je velmi lehký a zároveň odolný, proto jsou okna z tohoto materiálu tenká, což nepoznamenává jejich dobrou schopnost izolovat. Hliníkové modely oken se ujímají hlavně u novostaveb, pořídit si je ale samozřejmě můžete i v případě rekonstrukce staršího sídla.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top