TOPlist
19. 07. 2024
Domů / Stavba a rekonstrukce / Zahradní altán nebo pergola? Jaký je rozdíl?

Zahradní altán nebo pergola? Jaký je rozdíl?

Stále častěji se u rodinných domů objevují přístřešky, které lze využívat za pěkného počasí k posezení venku. Pokud právě uvažujete nad pořízením venkovního posezení, kde můžete trávit čas s rodinou a přáteli, podívejte se, jaký je rozdíl mezi pergolou a altánem. Záleží jen na vás, co vám bude více vyhovovat.

Mnoho z nás touží udělat si radost novou pergolou nebo zahradním altánem. Pokud nevíte, co máte zvolit, podívejte se na základní rozdíly, které by vám mohly pomoci při rozhodování toho správného přístřešku pro venkovní posezení. Můžete zde stolovat i relaxovat a užívat si slunečných dnů venku.

Zahradní altán

Hlavní rozdíl, podle kterého snadno rozeznáte zahradní altán od pergoly, je ten, že altán stojí na vašem pozemku vždy samostatně. Není tedy součástí jiného stavení a není na něj ani nijak napojen. Nejčastěji je ze dřeva, které velmi dobře zapadá do zahrady a je v souladu s přírodou. Při vhodné údržbě, která není nijak složitá, vám vydrží dlouhou dobu sloužit. Altány také nemají žádnou krycí stěnu a zůstávají otevřené. Některé altány nemívají ani podlahu a stojí jen na pevných sloupech, které jsou hlavním nosným prvkem celé stavby. Nejčastěji mají altány 3 a více sloupů.

Pergola ke zdi domu

Většina pergol stojí podél domu. Dříve šlo zejména o pergoly bez kryté střechy porostlé popínavými rostlinami, které vytvoří sluneční clonu a ochranu před mírným deštěm a větrem. Dnes si mnoho klientů nechává vybudovat pergolu s krytou střechou. Pokud se jedná o plnou střechu, je vhodnější zvolit sklopenou kvůli správnému odtoku dešťové vody. Ta by mohla u domu způsobit podmáčení a poničení stěn i omítky. Na rozdíl od altánů mají pergoly většinou pevnou podlahu, která se lépe udržuje během všech ročních období. Lépe na ní umístíte i zahradní nábytek či gril. Zahradní pergola ke zdi domu také prodlouží obytný prostor a je k ní velmi dobrý přístup.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top