TOPlist
17. 08. 2022
Domů / Finance a legislativa / Odhad ceny nemovitosti

Odhad ceny nemovitosti

Ať už se chystáte stavět, prodávat nebo kupovat nemovitost, darovat ji nebo dědit, neobejdete se nejspíš bez odhadu ceny nemovitosti. Nenechte se ale napálit, není totiž odhad jako odhad, a pro různé účely využijete různé druhy odhadu.  V čem se tedy liší, kde odhad získáte, a na kolik vás přijde?

Předmět oceňování

foto: flickr.com

foto: flickr.com

Ocenění nemovitostí máme nejčastěji spjato s byty, domy či rekreačními objekty. Stejně tak se ale běžně oceňují pozemky, garáže, průmyslové a zemědělské stavby, inženýrské či dopravní stavby, a dokonce i lesní porosty, rybníky a vodní nádrže či věcná břemena. Ocenění nemovitosti je přitom možné například i u rozestavěných staveb, nebo dokonce staveb teprve zamýšlených pro výstavbu, tedy takových, které zatím „stojí“ jen na papíře – v tomto případě jsou vypočteny předpokládané náklady na realizaci stavby a je odhadnuta předpokládaná budoucí hodnota nemovitosti.

Odhad tržní ceny

Tento typ odhadu vypovídá skutečnou cenu, za kterou je reálné nemovitost prodat. Roli při stanovování hodnoty nemovitosti přitom hrají nejen parametry nemovitosti, pokud jde o její velikost, kvalitu materiálů a lokalitu v jaké se nachází, ale také stáří, skutečný stav, venkovní úpravy a podobně. Pro běžné účely prodeje či koupě nemovitosti, účely majetkového vypořádání, pro darovací smlouvu nebo třeba dědické řízení můžete oslovit libovolného odborníka sami. Ověřte si ale vždy, zda se ale jedná o profesionála, tedy soudního znalce, nebo odhadce pracujícího na základě živnostenského oprávnění. Pokud potřebujete oficiální odhad tržní ceny nemovitosti pro jednání s bankou, například při vyřizování hypotečního úvěru, odborníka nemusíte vyhledávat. V tomto případě vám totiž znalce, který cenu nemovitosti určí, zajistí obvykle sama banka, případně vám předá seznam smluvních odhadců, ze kterého si stačí odhadce jen vybrat.

Znalecký posudek

Znalecký posudek může vyhotovit pouze soudní znalec, tedy fyzická osoba, která má příslušnou kvalifikaci v oboru oceňování nemovitostí. Seznam soudních znalců podle znaleckých oborů můžete získat u příslušného krajského soudu. Posudek znalce se vám bude hodit v určitých speciálních případech prodeje či koupě nemovitosti, dědění či darován nemovitosti, nebo třeba při soudním sporu. Cena určená soudním znalcem se přitom může výrazně lišit od odhadované ceny tržní, neboť znalecký posudek stanovuje hodnotu oceňovaného majetku podle požadavků zákona nebo soudu, a některé faktory zohledňované při stanovování tržní ceny v něm mohou být opomenuty.

Cena odhadu nemovitosti

Za odhad ceny nemovitosti zaplatíte podle typu nemovitosti, řádově tisíce korun. Nejlevněji vás vyjde odhad ceny pozemku, připlatíte si za odhad ceny bytu, a nejdražší bude odhad ceny rodinného domu s pozemkem nebo třeba bytového domu. Předpokládanou přibližnou cenu pro váš konkrétní případ vám však seriózní odhadce vždy předem ochotně sdělí.

Odhad ceny nemovitosti online – „za hubičku“

foto: OBI

foto: OBI

Pokud byste chtěli znát cenu nějaké nemovitosti takříkajíc jen „ze zvědavosti“, postačí vám za sto či dvě stě korun odhad ceny po internetu. Oceňování je dnes možné již přímo online, kdy postupně v několika krocích vyplníte příslušné kolonky dotazníku, kde blíže specifikujete parametry nemovitosti, a odhad vám vytvoří program společně s pracovníky vybrané firmy na dálku, většinou do dvou dní. Vy tak kromě financí ušetříte i čas. Využít můžete například portál www.odhadonline.cz. Podobně pak některé společnosti či jednotlivci nabízí vytvoření odhadu ceny nemovitosti na základě podkladů zaslaných například e-mailem, které je srovnatelně jednoduché jako odhad online.

Musíte ale počítat s tím, že cena je pouze orientační, a například pro potřeby jednání s bankou nebude takovýto odhad k ničemu. Naopak dobře vám poslouží například před nabídnutím nemovitosti k prodeji. Majitel totiž může s minimálními náklady zjistit reálnou cenu, a za tu pak nemovitost nabídnout kupcům. Vyhne se tak nadhodnocení ceny, kdy pak nemovitost zůstane dlouho v nabídce realitních kanceláří a potenciální kupci se o ni nebudou zajímat, protože si budou myslet, že u ní je „něco špatně“ – přestože majitel třeba cenu později sníží.

 

1 komentář

  1. Odhadovanie cez internet je len orientačné, neberie do úvahy všetky potrebné aspekty.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top