TOPlist
6. 12. 2023
Domů / Interiér / Ložnice / Je váš spánek mělký, přerušovaný nebo špatně usínáte? Změňte svou ložnici k lepšímu.

Je váš spánek mělký, přerušovaný nebo špatně usínáte? Změňte svou ložnici k lepšímu.

Tu a tam se každý z nás potýká s problémy týkajícími se spánku. Zvláště, prožíváme-li těžké období v osobním či soukromém životě, dá se to poměrně snadno předpokládat.

Jenomže co dělat, když je všechno, jak má být a náš noční spánek vůbec nesplňuje svůj účel? Co když noc trávíme snahou usnout, nemůžeme najít správnou polohu, nad ránem „zabereme“ a až je čas vstávat, jsme unavení, vyčerpanější než večer, vše nás bolí a nejraději bychom zůstali v posteli? Zkuste změnit zásadní věci týkající se kvalitního spánku, budete překvapeni, jak fungují.

Nespěte přes den

Také máte potřebu si po návratu z práce lehnout a na hodinu si zdřímnout? Nebo usínáte u televizních zpráv a podřimujete, než se odeberete do ložnice? Vyvarujte se tomu. Zvláště, vykonáváte-li sedavé zaměstnání, není tělo tak unaveno, aby nezvládlo denní režim bez usnutí. Večer budete příjemně unaveni a spánek na sebe nenechá dlouho čekat. Podpořit to můžete ještě uklidňujícími bylinkovými čaji, četbou lehké knihy, poslechem tiché a pomalé hudby nebo koupelí, jež vás příjemně uvolní.

Před spánkem neřešte nic důležitého, nesledujte akční filmy, nepijte kávu ani nechoďte cvičit. Dovolte tělu i mysli, aby se zklidnili. Ideální je ulehat ve stejnou dobu a nezvykat si dělat v posteli nic jiného, než spát. Tak, jako mají rády děti rituály a „zajeté koleje“, i nám dospělým toto pomáhá.

Kvalitní postel, ložní prádlo i matrace

Nutností je, abyste vám vyhovovala matrace, na níž ležíte. Nesmí vás tlačit, zároveň nesmí být příliš měkká, podstatná je i její prostornost. Na stránkách matrace-mabo.cz si můžete vybrat z mnoha modelů, nechat si poradit se správnou volbou a také zjistit, jak se o matraci starat, aby vám sloužila dobře a po několik let.

Polštář by měl být oporou hlavy, lepší jsou tedy menší typy, než obrovské obdélníkové, které používaly naše babičky. Peřina by měla odpovídat roční době, to stejné platí u volby povlečení. Na léto je ideální bavlna, bavlněný satén či krep. Flanel nechte na chladné měsíce, zbytečně byste se pod ním potili.

Zatemněte a odhlučněte ložnici

Léto je spojeno s dlouhými večery a brzkým rozedníváním. Zároveň se venku zdržují víc lidé, zpívají ptáci, noční klid může být zvláště ve městech mnohem kratší, než je tomu v zimě. Zvažte instalaci předokenních rolet. Umí vytvořit uvnitř domu krásnou tmu, interiér odhluční a stanou se i tepelnou ochranou před vedrem.

Místnost před spánkem dostatečně vyvětrejte, vytáhněte ze zásuvek elektroniku, která prostředí narušuje, a ulehejte s přesvědčením, že jste příjemně unaveni. Možná vás to překvapí, ale počítání oveček vás zdaleka tak neukonejší, jako když si budete říkat, jak jste dnes zmoženi a jak dobře se vám leží, usíná.

Spojíte-li pohodlí v posteli a ložnici s dobrou přípravou na spánek, přes den se vyvarujete polehávání, určitě večer rychle usnete a ráno se budete probouzet odpočinutí a připravení na další den.

Kvalitní matrace i odborné poradenství vám poskytne prodejce MABO, jehož najdete na internetových stránkách www.matrace-mabo.cz.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top