TOPlist
3. 12. 2023
Domů / Finance a legislativa / Hypotéky pro cizince a na nemovitosti v zahraničí. Jak to s nimi je?

Hypotéky pro cizince a na nemovitosti v zahraničí. Jak to s nimi je?

V České republice je stále více cizinců, kteří se zde chtějí usadit a pořídit si nějakou nemovitost. Buď tady mají partnera, nebo práci, chtějí založit rodinu a žít tady. Nabízí se otázka, za jakých podmínek a zda vůbec mohou cizinci dosáhnout na hypotéku. Na druhou stranu jsou u nás lidé, kteří by si rádi koupili nemovitost v zahraničí, nejčastěji někde u moře. Je to možné, nebo je to nesplnitelný sen?

Pixmac000084138284

Hypotéky pro cizince

Podmínky pro získání hypotéky jsou pro cizince přísnější než pro občany ČR a hypoteční banky posuzují každý případ individuálně. Pravidla se týkají se maximální výše úvěru, minimální výše vlastních zdrojů a maximální dobu splatnosti, také příjmy se mnohem podrobněji zkoumají. Menší šanci mají samozřejmě cizinci bez trvalého pobytu a bez zaměstnání. V období krize se staly hypotéky téměř nedostupné pro občany ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Podmínkou pro získání hypotéky je příjem z ČR, pobyt v ČR minimálně 3 roky, minimálně 30% peněz z vlastních zdrojů, maximální splatnost 20 let, zajištění notářským zápisem o uznání dluhu. Dál banky blíže zkoumají, odkud pochází příjem žadatele – zaměstnavatel nesmí pocházet z rizikových zemí, musí mít alespoň dvouletou historii, příjem musí být oborově průměrný.

Hypotéky na nákup nemovitosti v zahraničí

Snem mnoha Čechů je mít alespoň kousek pozemku a malou chaloupkou u moře nebo byt v zajímavém zimním letovisku. Dnes už to není nemožné, banky dokonce mohou poskytnout hypotéční úvěr. Kdy může klient takový úvěr získat? Jaké podmínky musí splnit? Pro získání hypotéky na koupi nemovitosti v zahraničí musí mít jinou nemovitost na území ČR, kterou může zastavit. Důležitá je pak ještě odhadní cena, která určuje maximální výši hypotéčního úvěru. Pokud klient podmínky splní, může se těšit na každoroční prázdniny třeba v bungalovu v Chorvatsku nebo na pravidelné lyžovačky v Alpách.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top