TOPlist
14. 04. 2024
Domů / Stavba a rekonstrukce / Podlahové vytápění zútulní váš dům či byt

Podlahové vytápění zútulní váš dům či byt

Příjemné teplé prostředí k domovu neodmyslitelně patří, a pokud jde teplo přímo od nohou, komfort je doslova pohádkový. V dnešní době přitom ale nemusí být takovýto luxus nijak nedostupný. Zajistit ho můžete jednoduše prostřednictvím podlahového vytápění, které nabízí pohodlí, a mnohdy i úspory energie.

Co je vlastně podlahové vytápění?

foto: OBI

foto: OBI

Podlahové vytápění si můžete představit jako spirálu topných trubek nebo elektrických vodičů, které se nacházejí pod klasickou podlahou. Ta už sama o sobě není nijak speciální, a může jít jak o dlažbu, tak třeba i o plovoucí podlahu, parkety, nebo linoleum. Podlahové vytápění existuje ve dvou variantách. Tou první je teplovodní vytápění, kde vytápění zajišťuje cirkulace horké vody v trubkách. Druhou pak elektrické podlahové vytápění, u kterého teplo vytvářejí kovové dráty či mříže. Výhodou druhé varianty je přitom možnost regulovat teplotu v každé místnosti zvlášť. Instalaci podlahového vytápění by měla vždy provádět odborná firma, která zajistí potřebnou izolaci, bezpečnost a funkčnost zařízení i s ohledem na podlahovou krytinu.

V čem je podlahové topení tak skvělé?

foto: OBI

foto: OBI

Často se vám možná stává, že si kvůli horku svlékáte svetr nebo mikinu, zatímco ale nohy vás zebou. Příčinou je běžné topení radiátory, které sálají teplo až v určité výšce, kde dále cirkuluje. Výsledkem je ale mnohdy chladná podlaha a horký vzduch ve výšce těla, což není člověku příjemné, takže svléká horní oblečení, ale zároveň přidává topení na intenzitě, aby dosáhl tepla pro své nohy. Náklady na topení pak jdou pochopitelně nahoru. Toto se však nemůže stát s podlahovým vytápěním, u kterého naopak teplý vzduch zvolna vzlíná z podlahy, a nejteplejší je tedy právě u nohou. Jasná výhoda je tedy v komfortu a „příjemnosti“ tohoto druhu topení. Na své si ale přijdou i rodinné finance. Podlahové vytápění totiž dokáže ušetřit až 25% výdajů za teplo ve srovnání s klasickým topením radiátory. Mimo to vám podlahové topení na rozdíl od radiátorů nebude zabírat žádné místo, a vy tak můžete obytný prostor využít do posledního centimetru.

Kam se podlahové vytápění nehodí

foto: OBI

foto: OBI

Podlahové topení se hodí do všech obytných místností, od ložnic až po koupelny. Jediná místa, která byste měli vynechat, jsou ta, která budou trvale zastavěna – například prostor kuchyňské linky, vany, vestavěných skříní, a zejména pak krbu, kde by v důsledku vysokých teplot mohlo dojít k poškození topení. Jinak není jeho aplikace nijak omezena, a můžete si jej pořídit do novostavby stejně jako do staršího domu. Cena podlahového vytápění bude oproti ceně radiátorů sice při pořízení pravděpodobně vyšší, časem se vám ale investice vrátí, a ještě si užijete pohodlí a komfort.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top