Feng Shui (česky psáno také Feng-šuej) je tradiční čínské učení, které se snaží nastolit harmonii v prostoru a umožnit tak člověku nerušené plynutí energie. Harmonie se samozřejmě týká jak tvarů, tak i barev, materiálů, ale dokonce i vůní a zvuků. To, jak vypadá váš interiér má přitom podle učení Feng Shui přímý vliv na to jak se sami cítíte, kolik máte energie, jak jste vyrovnaní. Pokud vás toto učení zaujalo a rádi byste zlepšili kvalitu svého života třeba i tímto pokusem, nabízíme několik tipů jak zorganizovat v duchu Feng Shui váš obývací pokoj.
V jednoduchosti je síla
Známé pořekadlo hlásí, že v jednoduchosti je krása. Podle Feng Shui je v ní ale i síla, proto nic nebrání nastolení minimalistického designu ve vašem interiéru. Všechny přebytečné dekorace, keramické postavičky darované tetičkami a všechny ostatní lapače prachu odstraňte, beztak u mnohých ani nevíte, že je doma máte, a vzpomenete si na ně jen při utírání prachu. Hromadění věcí vyměňte za vzdušnost a prostor (který potřebujete vy, ale i energie ke svému proudění). Pokud jde o tvary, ideální jsou ty oblé, z materiálů je nejlepší proutí (vrbové, ratan), dřevo nebo bambus.
Tradiční učení a moderní technika? Snesou se!
Nikdo z nás se asi neobejde bez nějakých těch vymožeností moderní doby, ať už je to televize, počítač, nebo jiná elektronika. Feng Shui je sice tradiční učení prosazující návrat k přírodě, ovšem modernitu zcela nezavrhuje. Pouze je potřeba, aby i okolo moderních zařízení proudila energie. Prodění energie zajistíte snadno třeba pomocí osvětlení, umístěním nástěnného svítidla nad televizi nebo díky stolní lampičky u počítače. Obecně dostatek světla je pro Feng Shui stěžejním prvkem, a to napříč celým domem. Pokud se vám navíc podaří dostat televizi z centra místnosti někam ke kraji, a nahradíte její místo třeba krbem, nebo třeba stolečkem plným svíček, je situace úplně ideální. Další možností je umístění televize a ostatních elektronických aparátů do skříněk s dvířky, která v případě nepoužívání jednoduše zavřeme.
Jaké barvy jsou ty pravé?
Pokud jde o barvy, měly by vycházet z vašich hlavních potřeb. Každá má totiž svou specifickou schopnost a může vám tak pomoci dosáhnout jiného konkrétního cíle. Obývák je mírně komplikovaný v tom, že jej využívá více členů rodiny, a také mnohé návštěvy, přičemž každá osoba má jiné potřeby i jinak reaguje na různé barvy. Konečná volba by proto měla být střídmější (ale ne úplně nevýrazná), ideálně kombinující více barev. Pokud si nejste jisti, nic nezkazíte barvami půdy a písku, které přinášejí rovnováhu ve vztazích.
Rozmístění nábytku a doplňků
Velice podstatné je v obývacím pokoji rozmístění nábytku, kdy zejména nábytek k sezení by neměl být zády ke dveřím, ale naopak nabízet výhled na dveře, a také by neměl být v jedné rovině, ale spíše směřovat do kruhu, třeba kolem stolu. Stůl v obývacím pokoji údajně symbolizuje zdraví, proto by měl být kvalitní, čistý a uklizený a nikdy by neměl chybět. Ideální přitom je, pokud nábytek (zejména ten k sezení) není přitlačen ke stěně.
Pokud jde o doplňky, kromě zmíněného osvětlení, kterého by mělo být v prostoru dostatek, Feng Shui prosazuje také zrcadla, která také pomáhají k šíření energie a mohou pomoci vytvořit iluzi pravidelného tvaru pokoje (který je vysoce žádoucí). Ovšem pozor, zrcadlo by nemělo být naproti dveřím, jinak energie odchází pryč z místnosti! Na škodu není naopak nějaké to výtvarné dílko nebo rostlina se zakulacenými listy.