TOPlist
17. 08. 2022
Domů / Interiér / Dětský pokoj / Několik rad pro nastávající rodiče aneb Jak vybrat postýlku a matraci pro novorozence

Několik rad pro nastávající rodiče aneb Jak vybrat postýlku a matraci pro novorozence

K nejkrásnějším životním událostem bezesporu patří narození potomka. Jeho příchod je očekáván s napětím a předchází mu velké přípravy. Je potřeba zajistit spolehlivý a pohodlný kočárek, dostatečné množství oblečení, plen, přebalovací pult, bezpečné hračky a v neposlední řadě také vhodnou postýlku s matrací. Ovšem z čeho se vůbec vyrábějí dnešní dětské matrace? A na co si dát pozor při jejich výběru?

Spánek novorozenců

Říkáte si, proč je spánek pro děti tak důležitý? Je to jednoduché: během bdění vnímají velmi intenzivně všechny fyzické i mentální podněty. Jejich malé tělo se u toho natolik unaví, že není schopno zpracovat získané stimuly. A ideální příležitostí k tomu je právě spánek, který jim zároveň dodá sílu a energii pro další aktivity.Další významnou funkcí spánku je produkce růstového hormonu, který je nezbytný pro další vývoj. Po narození prospí miminka až 20 hodin denně, teprve ve druhém měsíci dokáže rozlišit noční a denní spánek. S růstem se zkracuje i doba spánku – v roce spí kojenci 12-17 hodin, batolata 10-16 hodin.  Množství zdravého a kvalitního spánku ovlivňuje také jejich náladu a soustředěnost, podtrženo a sečteno spánek je pro malé děti nezbytný. Vy můžete přispět ke zdravému spánku vašeho miminka výběrem správné postýlky a matrace.

Zdravý spánek dítěte je nenahraditelný.

Zdravý spánek dítěte je nenahraditelný.

 

Postýlka

Nejvhodnějším materiálem pro výrobu dětské postýlky je přírodní materiál čili dřevo, opatřené nezávadnou barvou splňující předpisy pro nátěr materiálů pro děti. To se vám osvědčí v době, kdy se Vaší ratolesti objeví první zoubky, a bude okusovat hranu postýlky.

Aby si nezapříčilo horní nebo dolní končetiny mezi příčky postýlky, dbejte na přiměřené mezery mezi nimi – neměly by být menší než 4 cm a větší než 7,5 cm. Pro snadnější manipulaci s dítětem zvolte vyšší polohu dna postýlky, naopak nižší uvítáte při zvýšené aktivitě odrostlejšího kojence. Dále můžete vybírat postýlky se stahovacím bočním dílem, zabudovaným osvětlením, hrací skříňkou s ukolébavkami nebo úložným prostorem. Nabídka výrobců je v dnešní době velmi pestrá.

Pozor na zdravotně nezávadný nátěr postýlky!

Pozor na zdravotně nezávadný nátěr postýlky!

Matrace pro děti

Hlavními požadavky na správnou matraci pro děti je to, aby byla praktická na údržbu, a především, aby nenarušovala zdravý vývoj páteře.  Nejdůležitější kritérium je tuhost matrace a materiál, ze kterého je vyrobená. Neměla by být moc měkká, protože by mohla způsobit zakřivení páteře a jiné ortopedické problémy. Ideálně by měla přirozeně kopírovat tělo vašeho miminka a pevně podpírat jeho páteře. Tvarování podle anatomických zón je u dětských matrací zbytečné.

Na trhu je jich v dnešní době nepřeberné množství materiálů, ze kterých se matrace pro děti vyrábí, takže si můžete vybrat, zda pořídíte matraci z molitanu, RE pěny, latexu, s kokosovým vláknem či pohankou.  Například matrace Tropico nabízí matraci pro děti Amálka sendvičového typu, kdy je kombinována RE pěna s Flexifoam pěnou. Na jedné ložné ploše je opatřena masážními nopky, které podporují prokrvení svalů a pokožky během spánku.

Matrace Amálka s potahem s motivy veselých dinosaurů.

Matrace Amálka s potahem s motivy veselých dinosaurů.

 

Dalším podstatným požadavkem na dětskou matraci je prodyšnost, proto je vhodné umístění na laťkový rošt. U malých dětí hrozí nekontrolovaný únik tělní tekutiny – pomočí se, ublinknou, a právě proto musí být zachována možnost odvětrávání.

Pro zachování dostatečné hygieny lůžka dbejte na snímatelný a pratelný potah. Matrace Slumberland  nabízí dětskou matraci Mimi, jejíž potah můžete rozdělit na dvě části a prát až na 60°C, což je teplota, která bezpečně zlikviduje nežádoucí plísně, bakterie či jiné mikroorganismy.

Matrace Mimi pro vaše nejmenší.

Matrace Mimi pro vaše nejmenší.

 

Jestliže investujete do výběru správné postýlky a matrace dostatek času a financí, vše se vám vrátí v podobě klidného, zdravého a spokojeného spánku vašeho miminka. A to je ta nejkrásnější odměna.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top