Koupě kávovaru jistě není pro většinu domácností tak velkou událostí jako pořízení si televize nebo dokonce auta. Nicméně to potěší. Dopřávat si s minimem úsilí každý den lahodnou kávu určitě stojí za to.
Pokud však káva přestane být po nějaké době lahodná a vy jste na její přípravě nezměnili zhola nic, je načase začít se pídit po příčinách. Hodně často bývá problém v zaneseném přístroji.
Vhodný přístroj
I ty nejlepší přístroje od Delonghi se mohou dříve nebo později zanést. Nečistoty tvořené obvykle olejem, případně vápenatými usazeninami mohou udělat mnoho zlého nejen s chutí nápoje, ale hlavně se samotným přístrojem. Nebudete-li se o něj adekvátně starat, může kdykoliv vypovědět službu. Ale není potřeba malovat čerta na zeď. Řešení je prosté. Nesmí se jen zapomínat na čištění kávovarů Delonghi.
Udělejte z toho pravidlo
Čištění kávovaru jednou za uherský rok jeho kondici mnoho nepřidá. Je to stejné, jako byste sportovali třeba jen dvakrát v říjnu a jednou v prosinci. Moc to vaší kondici nepomůže, že?
Komplexní očista by měla proběhnout zhruba čtyřikrát do roka a je k ní potřeba použít speciální tablety na čištění kávovaru. Některé části byste však měli oplachovat takřka každý den a filtry měnit jednou do týdne. Naučte se to dělat pravidelně a neměli byste mít s nečistotami v kávovaru větší potíže.
Odvápnění
Nejen nečistoty, ale i usazený vápenec v trubkách a na dalších místech může mít pro váš přístroj fatální dopad. Není potřeba dlouho spekulovat nad tím, jak odvápnit kávovar. Postup je v podstatě totožný s komplexním čištěním, jen se místo čistících tablet použijí odvápňovací.
Odvápnění kávovaru se někdy dělá i pomocí citrónové vody či podobných pochybných receptů. Nedělejte to. Účinek obvykle není kdovíjak skvělý a vy na tom neušetříte. Naopak, můžete přístroj poškodit.