TOPlist
5. 12. 2023
Domů / Inspirace a trendy / Radiátory od A do Z: Co byste o nich měli vědět?

Radiátory od A do Z: Co byste o nich měli vědět?

Vytápění je často nejvyšší položkou na rodinném rozpočtu. Proto je rozhodnutí o typu vytápění jedním z nejdůležitějších, které při stavbě i rekonstrukci uděláte. Co byste měli o radiátorech vědět?

foto

Když si chcete poradit bez odborníka

Možná jste šikovní a chcete si vše řešit svépomocí. To je často praktické a cenově výhodné řešení. Když ale přijde na topení, s odborníkem alespoň konzultujte. Nechte si vypočítat celkový výkon otopné soustavy na základě minimálního tepelného výkonu, který je potřeba k udržení tepelné pohody i v těch největších mrazech.

Tip: Při řešení vytápění je třeba přemýšlet také o volbě kotle. Mrkněte na nabídku kondenzačních kotlů – nenechte se odradit vyšší pořizovací cenou. Jsou totiž výkonnější a investici vám brzy vrátí. Mezi nejoblíbenější kotle patří kotle Protherm.

Proč umístit radiátor pod okno?

Nejvhodnější místo pro radiátory je pod oknem. Proč? Studený vzduch proudící od okna prochází přes radiátory a do místnosti vstoupí již ohřátý.

Tip: Spodní okraj topného tělesa by měl být umístěný minimálně deset centimetrů nad podlahou. Horní okraj zase minimálně deset centimetrů pod parapetem.

Na trhu dnes najdete nepřeberné množství typů a velikostí radiátorů. Každý z nich má své výhody i nevýhody – zjistěte, jaké to jsou a kam se který typ hodí nejvíce:

Jaké druhy radiátorů existují?

  • Deskové ocelové radiátory patří k nejrozšířenějším. Jejich životnost je až 40 let a vyrábějí se v nejrůznějších výškách, šířkách, tvarech i typech připojení. Potěší vám nízkou cenou, snadnou montáží, malý objem topné vody. Ale pozor! Jsou nevhodné do vlhkého prostředí.
  • Litinové článkové radiátory jsou oblíbené pro svou odolnost proti mechanickému poškození a korozi. Navíc se snadno čistí a instalují. Nevýhodou je ale velký obsah topné vody a nepříliš vábný vzhled.
  • Nástěnné konvektory vás potěší příjemným designem, snadnou montáží a levným provozem. Mají malý objem topné vody a hodí se i do vlhčího prostředí. Odradit vás může snad jen vyšší pořizovací cena.
  • Otopné lavice jsou variantou konvektorů. Jsou přímo dělané do míst se sníženým parapetem či do prosklených prostor. Modely s krycí můžete využít i k sezení, ale pořídíte je i bez krycí desky.
  • Podlahové konvektory jsou ideální do místností s francouzskými okny. Montují se do země v úrovni podlahy a jsou kryty mřížkou.
  • Podlahové elektrické topení se hodí opravdu kamkoliv. Je efektivní a ekonomicky nenáročné. Odradit vás může nejen vysoká pořizovací cena, ale také fakt, že se na něm velmi těžko cokoliv mění či opravuje.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top