TOPlist
19. 07. 2024
Domů / Interiér / Nápadité knihovny i knihovničky

Nápadité knihovny i knihovničky

Máte doma hodně knih? Pak víte, kolik zaberou místa. Žít s knihami také znamená mít je po ruce a srovnané, přehledné. Podívejme se na zajímavé nápady na umístění většího i menšího množství knih, tak jak je ve své sekci Inspirace přináší portál FAVI.CZ.fx58qoukxkmj8rc54fme4ohn2knyos61x3yda9yh

Pokud máme knih opravdu plný byt, hledáme každé místečko. Knihovna dávno nestačí a knihy doslova obklopují interiér. Zřizujeme police nad dveřmi, knihy jsou v kuchyni, v předsíni i jinde. Začneme však obývacím pokojem, kde mnoho knih není, jsou ale umístěny velmi nápaditě.

Knihovna jako strom

V interiérech jsou dnes módní stromy, jejich téma se různě opakuje. Vidíme třeba kovové vysoké věšáky ve tvaru stromu, a teď je tady strom coby knihovna. Jeho křivolaké větve velké množství knih nepojmou, je to vlastně efektní příruční knihovnička, v které pestrobarevné hřbety knih naskládané různými směry suplují listy stromu.

Knihovna-strom je vyrobena ze stejného dřeva jako ostatní nábytek a ladí s vedlejší obložkou dveří i podlahou.

V detailu je dobře vidět precizní truhlářská práce i to, jak si řemeslník pohrál s různými tloušťkami dřevěných polic a různými úhly jejich napojení.

Nejjednodušší řešení: bytelná tradiční knihovna

Opakem knihovny s cikcak policemi je přísně pravoúhlá klasická knihovna Billy. Zejména tato v černé barvě vytváří spolu s barevnými knihami útulné čtenářské zákoutí.

Knihovna jako úplný základ celého bytu

Zatímco je knihovna většinou doplňkem bytového zařízení, najdou se bytové realizace, kde knihovna a knihy stojí v centru veškerého dění. V tomto bytě milovníků knížek je tomu tak doslova.

Pohled z tohoto rohu odhaluje kuchyňský kout za jednou z knihoven. Dřevěný bok knihovny je přetažený na podlahu a vytváří práh oddělující parkety v obýváku od černých dlaždic v kuchyni.

Naopak za pravým knižním regálem se skrývají dveře do koupelny. Prodloužená bočnice knihovny i tady vytváří na podlaze práh předěl mezi parketami a černou podlahou v předsíňce před koupelnou.

Celkově jde o neotřelé a důvtipné řešení interiéru. Knihovny a dveře a prahy ze světlého dřeva vytvářejí ve spojení s parketami rozlehlé místnosti velmi vzdušný interiér. Knihovna je tady hlavním kusem nábytku i stavebním prvkem, stěnou, ve které a za kterou se skrývá kuchyně, koupelna i ložnice. Knihovní stěny kompletně pokrývají dlouhou stěnu; mezi nimi je nechám jen vchod do koupelny, ovšem také obložený dřevem.

Knihovna v medové barvě podlahy

Opět se ukazuje, že méně barev v interiéru se vyplatí. Elegantní a přitom jednoduché řešení – bílé stěny, záclony a pohovka – a celostěnová knihovní police i podlaha v teplé barvě dřeva. Ostatní barvy opět dodávají jen hřbety knih.

Knihovna v rohu chodby

Do niky v chodbě je vložen regál s knihami. Nikde nic nepřečnívá, knihy jsou bezpečně uložené a současně při ruce.

Knihovna za roh

Tato knihovna se může neustále rozrůstat s tím, jak budou doma přibývat knížky. A když nebudou, zůstanou police prázdné nebo s nich budou stát i nadále vázy a hrnky.

Podkrovní knihovna

Místo na uložení knih v podkrovních pokojích se dá ideálně najít pod sníženou částí stěn. Poličky na knihy se většinou musejí nechat udělat na míru, aby se místo dokonale využilo a celek vypadal elegantně.

Knihy přinášející do interiéru barevnost

V rodinném domě našlo množství knih své místo na akcentovaném místě a na velké ploše. Regály jsou u stropu začištěny širším prknem protaženým na vchod. Místnost je tak v horní části sjednocená. Knihy v policích mohou být nasvětleny stropními bodovými světly. Uprostřed dvou středních regálů je umístěna televizní obrazovka.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top