TOPlist
13. 07. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Doplňky / Kouzlo stmívačů světla – šetří výdaje a tvoří útulný domov

Kouzlo stmívačů světla – šetří výdaje a tvoří útulný domov

Sedět doma potmě není určitě ideální, na druhou stranu ale ne vždy potřebujete jasné intenzivní světlo osvětlující celou místnost. Řešením mohou být doplňkové lampy, ale také stmívače světel, které vám nabídnou mnohem širší možnosti, a doslova si je zamilujete.

Jak funguje stmívač světla?

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Stmívač reguluje množství energie, které prochází ke svítidlu, čímž snižuje jeho efektivitu. V praxi to znamená, že stmívačem ovládáte intenzitu umělého světla v místnosti, například otáčením kolečkem, posouváním páčkou, nebo stisknutím příslušného tlačítka (například plus a mínus). Klasický stmívač osvětlení vypadá podobně jako obyčejný vypínač, během vteřiny vám ale umožní osvětlení eliminovat, aniž byste například museli měnit zářivky za méně výkonné, nebo dokonce některé vyšroubovávat, jak tomu bylo zvykem v minulosti. Existují stmívače na i pod omítku. Variant stmívačů a regulátorů světel ale může být i více – například stmívač připomínající prodlužující kabel s vypínačem. Některé z nich vám pak dokonce umožní i ovládání na dálku, pomocí ovladače, takže život s nimi už nemůže být jednodušší.

Proč si zamilujete stmívače osvětlení

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Pomocí stmívačů osvětlení snadno vytvoříte útulnou, romantickou atmosféru. Využijete je zejména tehdy, kdy nepotřebujete výrazné světlo, ať už k romantické večeři, nebo třeba jen ke sledování televize. Teplé světlo, které stmívač vytváří, dokáže s interiérem skutečné divy, přitom instalace stmívače je naprostá hračka.  Obávat se nemusíte ani vysokých nákladů. Stmívač vyjde řádově na stovky korun, podle toho, jaký si vyberete. Vzhledem k tomu, že stmívač je ale také úsporný, investice se vám brzy vrátí. Pokud totiž využíváte osvětlení tlumenější, šetříte energii, a tím i finance. Mimo to je navíc rozsvícení decentního světla pro vaše oči mnohem příjemnější, než když se vám po klepnutí na vypínač celý pokoj doslova rozzáří, a vy jste na malou chvíli téměř oslepeni (zejména v noci).

Kde stmívače využijete

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Stmívače světel využijete ve většině obytných místností. V obýváku pro večerní sledování televize, v ložnici pro romantickou atmosféru, v jídelně pro intimní konverzaci u večeře. Pokud máte rádi romantiku i v koupelně, možná je využijete tam. Naopak méně často využijete stmívač v kuchyni, kde obvykle potřebujete na práci dobře vidět, podobně jako v dětském pokoji. Vše ale záleží na vašich potřebách a na tom, jak místnosti využíváte. Pokud jste například zvyklí na téměř nepřetržité osvětlení v kuchyni během dne, stmívač i zde oceníte.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top