TOPlist
19. 07. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Zařizujete nebo rekonstruujete podkroví? Inspirujte se!

Zařizujete nebo rekonstruujete podkroví? Inspirujte se!

Máte k dispozici půdní prostory, které chcete nově zařídit nebo rekonstruovat? Ať už je to tak či onak, budete se potýkat se stejným problémem. Tím je zcela atypický prostor daný sklonem střechy. Vzhledem k tomu, že se jedná o naprosto originální prostory, vyžaduje každé podkroví řešení na míru. I přes tuto skutečnost musíme konstatovat, že mají podkrovní místnosti své kouzlo a jsou považovány za velmi efektní prostory pro bydlení. V tomto článku vám poradíme, jak zařídit podkrovní bydlení, aby bylo vzdušné a zároveň vkusné. Podíváme se také na to, jakými barvami je vhodné podkrovní byt vymalovat, aby nepůsobil stísněně a příliš tmavě.

Tepelná izolace podkroví

V první řadě je nutné vyřešit tepelnou izolaci podkroví. Vzhledem k tomu, že se jedná o půdní byty nebo místnosti, jsou zde kladeny větší nároky na údržbu tepla v zimě a přehřívání podkroví v letních měsících. Podkroví je tedy nutno kvalitně tepelně izolovat, aby nedocházelo k tepelným únikům během podzimních a zimních měsíců a zároveň chránit před letními slunečními paprsky kvalitními roletami do střešních oken.

Rozčlenění podkroví na menší obytné zóny

Jeli podkrovní prostor dostatečně veliký, je možno jednu velikou místnost rozdělit příčkami ze sádrokartonu nebo postavenou cihlovou zdí na menší obytné zóny.  K rozdělení podkroví na menší místnost můžete použít nejen příčky, ale i paravány. Podkrovní byt bude díky nim působit vzdušně a elegantně.

Co s trámy v podkrovním bytě?

Součástí každého podkrovního bytu jsou bezesporu trámy. Přestože v daném prostoru zabírají poměrně velkou část místa a značně ovlivňují dispoziční řešení prostoru, jejich majitelé je považují za dominantu místností. Ti, kterým se dřevěné trámy líbí, je ponechávají v prostoru viditelné. Stačí menší estetické úpravy, nátěr trámů na požadovaný barevný odstín a ihned máte velmi efektní prvek vašeho podkrovního bytu. Majitelé půdních prostor, kteří trámům příliš neholdují, je mohou skrýt do sádrokartonu nebo do nábytku. Zde bychom doporučili spolupráci se zkušeným truhlářem, který vám poradí s návrhem jednotlivých skříněk či kusů nábytku.

Vybavování podkroví nábytkem

Máte-li podkrovní místnost rozčleněnou na jednotlivé části, můžete se pustit do vybavování podlahami a nábytkem. Vybrat vhodnou podlahu do podkrovního prostoru není žádný problém. S nábytkem už je to horší. Vzhledem k atypickým skoseným stěnám je většinou zapotřebí nechat si zhotovit nábytek na míru. Postele, komody, stůl či židle do podkroví můžete zakoupit v každé prodejně s nábytkem. Vestavěné skříně už si budete muset nechat vyrobit u truhláře na zakázku. Stejně tak kuchyňské linky či koupelnový nábytek do podkrovního bytu není pro šikovného řemeslníka problém zhotovit.

Co se barevného provedení nábytku týká, volte raději světlejší odstíny dřeva, jelikož například tmavé skříně či tmavá sedačka opticky zmenšují podkrovní prostor. Stejně tak nedoporučujeme při zařizování podkroví dávat police kolem oken či zastiňovat okna těžkými závěsy. Vzhledem k tomu, že se světlo na světlých barvách odráží, volte do svého podkrovního bydlení raději světlé materiály. Výsledkem vám bude prosvětlený a vzdušný prostor.

Barevné ladění podkroví

Kromě vyplnění prostoru nábytkem a jinými zařizovacími předměty je nutné velmi důkladně promyslet i barevné ladění celého podkroví. Uvažujete-li o barevné výmalbě, myslete na to, že syté tmavé barvy prostory vašeho podkroví místnosti opticky zmenšují. Máte-li tedy menší podkrovní prostory, volte raději barvy světlejší, které vaše podkroví naopak opticky zvětší. Sytější barevné odstíny použijte raději v doplňcích interiéru. Pořiďte si barevné kusové koberce, polštářky, prostírání, svíčky, foto rámečky či stínidlo na lampu. Jsou-li vaše podkrovní prostory dostatečně rozlehlé, nemusíte se obávat ani sytějších barev. Pozor však na příliš kontrastní barvy. Nápadné barvy velmi rychle omrzí a čekalo by vás pak zbytečně další malování. Raději volte výraznější doplňky, které snadno vyměníte za nové.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top