TOPlist
19. 07. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Doplňky / Samolepky na zeď snadno a rychle rozjasní váš interiér

Samolepky na zeď snadno a rychle rozjasní váš interiér

Stěny tvoří velice výraznou část našeho interiéru, proto obvykle usilujeme o to, aby vypadaly dobře, byly zajímavé, a měly určitý nápad. K tomu může posloužit například výmalba, nebo mnohem jednodušší, levnější a rychlejší – výzdoba zdi pomocí samolepek na stěnu. Motivů je nepřeberné množství, a každý si je zkrátka zamiluje. Stačí si vybrat podle svého vkusu…

Samolepky na zeď jsou rychlou alternativou jak dekorovat vaše stěny, ale třeba i nábytek, dveře, domácí spotřebiče, nebo jakékoliv jiné hladké plochy. Samolepky tvarované do různých motivů sami aplikujete během několika málo minut, snadno je můžete zase kdykoliv sundat, a nehrozí vám poškození například původní výmalby stěny, což je významný pokrok například oproti dříve tolik oblíbeným tapetám.

Barvy

foto: flickr.com

foto: flickr.com

Mezi nejběžnější patří samolepky jednobarevné, často černé či bílé. Obvykle vám ale výrobce nabídne možnost výběru z poměrně pestré škály barevných tónů. Těch se nebojte využít, vždy ale berte ohled na zbytek interiéru, na to v jakých barvách je koncipován, a zda se k nim tedy barva tapety bude hodit. Zároveň by barva tapety měla být dostatečně kontrastní s výmalbou, jinak hrozí, že téměř nepůjde vidět, a vaše investice tak bude zcela zbytečná. Jednobarevné tapety jsou elegantní a designové, proto se budou vyjímat všude tam, kde chcete dosáhnout stylovosti vzhledu.

Alternativou k jednobarevným samolepkám, které znázorňují pouze obrysy a siluety, jsou samolepky vícebarevné, které již mnohdy vypadají téměř jako malby, často disponují reálnými barvami, a působí věrohodněji, ale také pestřeji. Pro tyto je ideální bílý či jiný neutrální podklad, který bude kontrastní ke všem použitým barvám.

Motivy a variabilita

foto: flickr.com

foto: flickr.com

Řada samolepek je tvořena několika dílčími prvky, které vám umožní sestavit si dekoraci na stěně podle své vlastní fantazie, rozmístit jednotlivé prvky různě daleko od sebe, a být tak skutečně originální. Naopak mnohé jsou tvořeny pouze jedním kusem, a tak musíte počítat s tím, že tvar již nijak nepřizpůsobíte. V těchto případech dobře proměřte, zda se tapeta na vámi vysněné místo vejde, a zda je s ohledem na své tvary pro toto místo vhodná.

Pokud jde o motivy, v nabídce samolepek najdete téměř vše, a to co nenajdete, můžete si nechat vyrobit. Na internetu vám totiž řada prodejen nabídne výrobu jakékoliv samolepky podle vámi zaslaného motivu. Obecně jsou k dostání zejména motivy přírodní, tedy siluety rostlin, květin, stromů, ptáků, hmyzu, zvířat, ale také různé budovy, objekty, asymetrické tvary, ale také nápisy či geometrické tvary. Volba je v tomto pouze na vás. Vybírat byste měli s ohledem na celkovou stylizaci interiéru, ale zejména pocitově – tedy to, co je vašemu srdci blízké, a bude pro vás v interiéru příjemné.

Na velikosti záleží

foto: flickr.com

foto: flickr.com

Další z parametrů, který při výběru tapety budete bezpochyby řešit, je velikost. Některé samolepky jsou větších rozměrů, jiné menších, a u některých dokonce výrobce nabízí možnost vybrat si velikost z několika nabízených rozměrů, od více než metrových, po méně než půlmetrové. Velikost by měla být úměrná prostoru, který na stěně máte – ideální pro vyniknutí je ale samozřejmě co největší. Pokud však budete chtít samolepkami zdobit například nábytek nebo domácí spotřebiče, vystačíte si i s méně rozměrnými kousky. Předem proto pečlivě promyslete, kam samolepku budete chtít umístit.

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top