TOPlist
19. 07. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Obývací stěny – které jsou aktuálně trendy?

Obývací stěny – které jsou aktuálně trendy?

Dominantou každého obývacího pokoje je jistě obývací stěna. To, co si ale pod tímto pojmem představovaly naše babičky, tedy mohutnou nábytkovou sestavu zakrývající kompletně celou stěnu pokoje, je již dávno minulostí. Jaké obývací stěny jsou tedy trendy dnes? A na co byste měli při výběru dávat pozor?

Dnešní obývací stěny jsou ve srovnání s minulostí maximálně vzdušné, a připomínají spíše sestavičku televizního stolku a několika málo skříněk či polic, než masivní stěnu. Moderní design pak nabízí i větší variabilitu v barvách a kombinacích. Stále přitom ale obývací stěny plní svou praktickou funkci – poskytují praktické úložné prostory, a ty by měly jednoznačně plně vyhovovat vašim potřebám.

Úložné prostory na míru potřebám

foto: jena-nabytek.cz

foto: jena-nabytek.cz

Zatímco kdysi bylo zcela běžné mít v obýváku televizor o velikosti A3, který ale výrazně zasahoval do hloubky, dnes hromadně nakupujeme televize s rozměrnými úhlopříčkami, které od stěny vyčnívají pouhých pár centimetrů. Není proto potřeba kupovat hluboké nábytkové sestavy, které pak ani nevyužijete. Naopak je ale potřeba myslet na velikost televizoru, aby se vám náhodou nestalo, že sestava vyčleněným prostorem pro televizi nedostačuje. Pro tyto případy je ideální volit sestavu, jejíž prvky nejsou pevně spojeny, a vy tak můžete horní skříňky umístit dál nebo výš, případně je i přemisťovat, pokud si v budoucnu koupíte televizi větší.

Nebojte se barev ani kombinací

foto: jena-nabytek.cz

foto: jena-nabytek.cz

Pravidlo, že nábytek v obývacím pokoji by měl být v dekoru dřeva, v odstínu hnědé, a samozřejmě jedné jediné a zcela totožné barvy, je dnes již dávno překonané. Nabídka i trendy pokud jde o barvy a vzory je dnes velmi široká, proto není důvod bát se čehokoliv nového.  Kromě černé a bílé si dnes můžete pořídit nábytek šedý, stříbrný, ale také v jakýchkoliv pestrých barvách, často v kombinaci s neutrální šedou, černou, bílou, či hnědou. Pokud máte v preferenci barev jasno, nemusíte se bát ani extrémně odvážných barevných kombinací, a sáhnout třeba po oranžové s hnědou, nebo šedé se zelenou. Praktičtějším a nadčasovým řešením bude ale spíše kombinace neutrálnějších barev, které se vám budou v interiéru hodit i když vyměníte barvu stěn a pokoj sladíte do jiných tónů. Trendy je přitom v současné době kombinace různobarevných skříněk pro dolní a horní část sestavy, kdy například televizní stolek a nízká komoda je v hnědé a horní police či skříňky třeba v bílé barvě. Oblíbená je také kombinace dřeva s kovem nebo sklem. Chybu ale neuděláte ani s jednobarevnou sestavou, nebo sestavou kombinující barvy tak, že například korpus je v jedné a dvířka v jiné barvě. Vždy je ale třeba ladit nábytek s barvou stěn a také podlahy, případně koberce. Vše by mělo ladit, ale zároveň vytvářet kontrast tak, aby každý prvek mohl vyniknout.

Menší pokoj, menší stěna

foto: jena-nabytek.cz

foto: jena-nabytek.cz

Pro malé obývací pokoje, jakými disponuje valná většina panelákových bytů, a možná i mnohé obývací prostory v rodinných domech, je ideální vzdušná a relativně malá obývací stěna. Skvěle působí sestava na sobě nezávislých kusů nábytku, mezi kterými necháte na stěně prostor tak, aby vynikal podklad a byla tak zdůrazněna vzdušnost pokoje. Přestože v minulosti byly normou masivní celoplošné stěny, tyto výrazně zmenšují prostor a působí stísněným dojmem, což není nijak žádoucí. Naopak v rozlehlém prostoru můžete kompaktní stěnou dosáhnout pocitu útulnosti, vždy by ale sestava měla nabízet určitou míru inovace a nestejnorodosti. Volte tedy kombinace více barev nebo i dekorů, nebo různé způsoby členění v rámci jedné stěny. Stoprocentně souměrná obývací stěna bude působit jako regál do garáže, a mnoho parády s ní v obýváku nepořídíte.

1 komentář

  1. Obývací stěny jsou k dispozici v mnohých provedeních a typech. Vybírejte na http://www.nabytek-elegance.cz, mám osobní zkušenost a velmi pozitivní, budete spokojeni!

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top