TOPlist
23. 02. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Doplňky / Kusové koberce oživí a zútulní váš dům

Kusové koberce oživí a zútulní váš dům

Doplňky v interiéru hrají nesmírně podstatnou roli, a mnohdy si jich všímáme mnohem více, než prostorově dominantních kusů nábytku. Jsou to totiž právě ony drobné doplňky a detaily, které dodávají interiéru šmrnc a stylizují jej určitým způsobem. Mezi jedny z nejběžněji používaných doplňků patří koberce, z nichž zejména ty kusové dokáží v interiéru skutečné zázraky.

Kusový koberec je ideální prvek pro zútulnění vašeho interiéru, ať už jde o obývací pokoj, koupelnu, ložnici nebo dětský pokoj. Všude přitom kromě estetické stránky nabídne také praktický přínos, jelikož proměňuje jinak chladnou dlažbu či plovoucí podlahu v na dotek příjemný a hebký prostor ke hraní, nebo chůzi naboso. Na rozdíl od metrážových koberců, které pokrývají místnost od stěny ke stěně, kusové koberce jsou mnohem menší, vynikají tak na podlaze, a proto se u nich klade obvykle mnohem větší důraz na vzhled a provedení.

Materiály a druhy koberců

foto: ikea.com

foto: ikea.com

K dispozici je na trhu pochopitelně množství materiálů, stylů, tvarů i velikostí, proto vybrat by si měl opravdu každý. Mezi klasické ale zároveň moderní koberce patří koberce vlněné, barevně pestré a levné koberce jsou koberce syntetické, a moderní i stylové, ale mírně nepraktické, jsou koberce shaggy s vysokým vlasem, které jsou příjemné na dotek, ale snadno udržují prach i nečistoty a také nejsou příliš odolné. Naopak vysoce odolné, s vysokou životností jsou koberce buklé, takzvané „bukláky“, které jsou tkané, s nízkou utaženou smyčkou, a vydrží opravdu i vysoký „provoz“. Při volbě toho pravého koberce pro váš interiér byste tedy měli zvažovat nejen design, ale také materiál a výšku vlasu, abyste náhodou nemuseli za pár měsíců do prodejny pro koberec nový.

Tvary

Klasický tvar koberců je obdélníkový, bez potíží ale můžete sehnat kusové koberce oválného tvaru, kulaté, nebo třeba ve tvaru srdce, květinky, nebo tvarů zcela neobvyklých, i rozličně asymetrických. Zatímco ty obdélníkové bývají rozměrnější a plní i svou praktickou funkci, koberce kulaté, ve tvaru květin či jiných objektů bývají obvykle menší, a slouží spíše jako dekorace.

Jaká barva a motiv se bude hodit?

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Barva, stejně jako motiv, by se měla odvíjet jednak od zbytku vybavení v interiéru, a také od účelu, ke kterému budete chtít koberec využívat. Barvou by měl být koberec sladěn se zbytkem pokoje, v obýváku například se sedačkou, se závěsy, nebo třeba s barvou stěn. Podobně je tomu se vzory. Univerzálnější jsou koberce jednobarevné, případně s pruhy. Naopak ornamenty je již potřeba lépe zvážit v závislosti na designu zbytku pokoje.

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Pokud hledáte koberec, který se stane nosným prvkem vašeho interiéru, a bude oživovat jinak decentní ladění nábytku i stěn, měl by jednoznačně poutat pozornost, ať už barvou, nebo vzorem. Pro tyto účely není na škodu poohlédnout se přímo po designových kobercích, které mohou mít umělecky laděné potisky nebo atypický tvar, který zaujme, a bude vybočovat ze všednosti jediné barvy.

Podobně například pro děti pak můžete s klidem koupit pestrý dětský koberec se vzorem autodráhy nebo městečka s ulicemi, který bude motivů plný. Barvy, stejně jako obrázky, totiž v dětském pokoji rušit nebudou, a naopak se takovýto koberec stane oblíbeným místem pro hru.

 

1 komentář

  1. Pingback: Kusové koberce vládnou modernímu interiéru | Trendy v bydlení

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top