TOPlist
13. 07. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Čeká vás rekonstrukce koupelny? Tak honem do toho!

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Tak honem do toho!

Rekonstrukce koupelny nebo dokonce celého bytového jádra dokáže kvalitu bydlení v panelovém domě výrazně pozvednout. O výsledné podoby rozhoduje kvalita řemeslníků, které na práci najmete, a množství peněz, které si můžete dovolit investovat.

Pozor, při rekontsrukci koupelny je třeba myslet především na bezpečnost a kvalitní osvětlení, LED panel, LED pásky, kolem zrcadla, či stropní osvětlení, vám usnadní ranní i večerní hygienu.

Už se nechcete dívat na svou starou panelákovou koupelnu? Máte v zásadě dvě možnosti: buď necháte kompletně předělat samotnou koupelnu, nebo se pustit do dražší opravy celého bytového jádra. Ve druhém případě budete mít daleko větší možnosti týkající se vzhledu koupelny i jejího uspořádání – budete moci například změnit umístění vany, umyvadla či WC, případně posunout některou z koupelnových příček.

Lepší je najmout specialisty
Myšlenku, že byste některou z těchto změn provedli svépomocí, jste nejspíše zavrhli. Nejlepší je najmout firmu, která se specializuje právě na rekonstrukce panelákových koupelen či jader. Na první pohled bude sice její nabídka dražší, než kdybyste si nechali práce dělat od drobných řemeslníků, ale ve skutečnosti mají několik výhod: mohou vám ukázat referenční koupelny, alespoň na fotografiích, mají s touto prací zkušenosti, dokáží sehnat materiál levněji a jejich cena bývá většinou konečná. U drobných řemeslníků se většinou výdaje nedaří předem odhadnout a na konci byste mohli být nepříjemně překvapení.
Na druhou stranu, nesnažte se cenu rekonstrukce srazit dolů za každou cenu – platí, že byste ji měli provést v co nejvyšší kvalitě a rozsahu, které vaše finanční situace umožňuje.

Nová koupelna

Dobře si rozmyslete dispozici

Když můžete změnit jen vnitřní prostory koupelny
Pokud nemáte peníze na přestavbu celého bytového jádra, můžete si nechat vnitřní prostory umakartové koupelny obložit kvalitními dřevovláknitými deskami, které nabízí hned několik výrobců. Práci s nimi nechce raději odborníkům, kteří si nejlépe poradí s napojením desek ve švech – těch je tu navíc vzhledem k rozměrům panelů minimum. Dřevovláknité desky mají na viditelné straně pevně nalepenou speciální fólii, díky níž jsou odolné vůči plísni, oděru i vlhku a navíc se díky tomu snadno udržují v čistotě.
Cena? Obložení menší panelákové koupelny dřevovláknitými panely vyjde zhruba na dvacet tisíc korun i s prací, pokud budete chtít kupovat i novou vanu či umyvadlo a položit novou podlahu, počítejte s padesáti tisíci korunami. Rekonstrukce koupelny tímto způsobem trvá den, maximálně dva.
Když chcete přestavět celé bytové jádro
Kompletní přestavba bytového jádra vyjde zhruba na dvojnásobek včetně práce a materiálu včetně standardních obkladaček a nové vany, umyvadla či baterií. Pokud budete chtít lepší vybavení, cena se samozřejmě zvedne, stejně jako ji může zvednou posunování příček či změna dispozice koupelny – když budete například WC chtít umístit samostatně či naopak.
Specializované firmy slibují, že rekonstrukci kompletního bytového jádra vládnou za týden, po tu dobu byste si však měli domluvit používání koupelny a WC jinde. Na druhou stranu se však v bytě práci řemeslníků pravidelně kontrolovat.
Výhodou toho, když si na přestavbu bytového jádra domluvíte firmu, je mimo jiné také až pětiletá záruka na materiály i práci. Toho se u drobných řemeslníků nemusíte dovolat.

Stará koupelna

Už nikdy více. Zvažte, zda by se třeba pračka nedala dát jinam, do chodby či do kuchyně.

Před prodejem nemá oprava smysl
Pozor, nemá smysl přestavovat koupelnu včetně bytového jádra, pokud se chystáte byt panelovém domě prodat. Jeho cenu to zvedne jen o málo, pokud vůbec a vynaložené peníze se vám tak vůbec nemusí vrátit. Navíc se novou podobou koupelny nemusíte trefit do vkusu budoucích majitelů, kteří by si rádi obydlí předělali podle svého a takhle je od koupi odradíte.

1 komentář

  1. Souhlasím s tím, že když už se má nějak renovovat umakartové jádro, tak je potřeba kompletní přestavba včetně vyzdění. Jinak je to pouze přechodné na pár let.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top