Ačkoli venku už uhodily první mrazy a kytky na záhonech berou za své, vašich oken se to týkat nemusí. Poradíme vám, jak si je na přelomu podzimu a zimy vyzdobit.
Hledejte inspiraci v přírodě. Tak zní pravidlo číslo jedna, pokud jde o pozdně podzimní dekoraci vašich oken či zádveří. Převedeno do praxe to znamená, abyste se řídily barvami listí a rostlin venku a zároveň používali přírodní dekorace v podobě různých plodů a tak dále. Barevná škála za pohybuje od žlutavě oranžové přes červenou až k hnědé, kterou můžete doplnit trochou zeleně. Vyhněte se bílé, modré a ostře zelené, nemluvě o fialové a podobných odstínech. Konkrétně fialovou si schovejte na advent, je to pro něj typická barva.
Dejte si za okno dýně a šípky
Skvělým tipem jsou například vyzdobené truhlíky za okna, které se hodí pro byty i rodinné domy. Můžete v nich kombinovat rostliny, které snesou i první mrazy, s různými artefakty v podobě větviček holých stromů a keřů, chvojí, listí, šípků, kukuřic, ozdobných dýní a dalších plodů.
Nebojte se kombinovat jich více najednou, ale pamatujte na to, že nesmí vzniknout nesourodá směsice – dobře vypadá, pokud například jedna z plodin hraje prim. Můžete tak například použít zejména ozdobné dýně a doplnit je už jen dalším množstvím ostatního materiálu. Na druhou stranu není potřeba, aby se plody například pravidelně střídaly, nevypadá to přirozeně.
Přírodní dekorace a květiny můžete doplnit i dokoupenými zdobnými prvky, jen je nezapomeňte barevně sladit. Efektní je například to, když do truhlíku s vřesem a podzimní plody napícháte dekorace v jedné barvě, ideální v tuhle roční době je oranžová. Skvěle vypadá věnec na dveře z listí, které navléknete na průmyslové nitě, budete tak mít jistotu, že se věnec na dveřích neroztrhne.
Které rostliny ani mráz nespálí
Ani s přicházející zimou navíc nemusíte mít okna zcela bez květin, jen se musíte zaměřit na takové, které snesou nízké teploty. Věděli jste například, že i v zimě můžete pěstovat převislé rostliny? Kromě vřesu a vřesovce vsaďte na libavku nebo cesmínu, všechny tyto rostliny vás mohou potěšit i květy. Listy zdobí břečťan, vhodné jsou hrnkové odrůdy s malými listy, a skalník, případně brslen a starček.
Mnohé z nich jsou víceleté, proto jim dopřejte kvalitní hlínu a péči, vydržím vám pak i přes léto do další zimy. Počítejte však s tím, že pokud udeří skutečně arktické mrazy, měli byste alespoň na čas rostliny schovat například do sklepa či na verandu. Tedy někam, kde nemrzne, avšak ani se netopí.
Pozor také na to, že zatímco rostlinám příliš chladné počasí ublížit nemusí, ozdobné dýně a některé další plody zničí.
Květiny patří nejen za okna
Rostlinami si vyzdobte i byt. Typickou podzimní květinou je chryzantéma, která však pro některé lidi zůstává vyloženě hřbitovní květinou. Je to škoda, protože tato rostlina existuje v mnoha variací s různě velkými a barevnými květy, která je tudíž k výzdobě domova ideální. Pokud ji pěstujete v hrnku, může ji navíc doma mít po celý rok, na podzim ji však můžete navíc patřičně dozdobit.
Případně se pusťte do vazby ze suchých květů, kterou můžete doplnit suchými listy stejně jako živými květy – stačí jeden až tři, které umístíte do malé vázičky ukryté uvnitř vazby. Také do této vazby můžete umístit dekorace v podzimních barvách, které koupíte v dobře zásobených květinářstvích. Případně můžete zkusit malou provokaci a podzimní vyladění podtrhněte kontrastní barvou, třeba růžovou nebo světle zelenou.
JÁ BYCH VOLIL SPÍŠE VÝZDOBU KONCE SVĚTA.