Investici do kvalitní klimatizační jednotky rozhodně lze doporučit. V horku se totiž špatně spí a kvalitní spánek je základem zdraví. Na základě jakých parametrů ale vybrat tu pravou?
Na trhu se v podstatě setkáte se třemi typy klimatizací. Kompaktními, dělenými a multisplitovými. Zatímco kompaktní klimatizace (mobilní) je tvořena jednou samostatnou jednotkou, v případě klimatizací dělených se jedná o dvě – vnitřní a vnější s kompresorem. Multisplitovou klimatizací pak rozumíme několik vnitřních jednotek napojených na jednu vnější.
Klimatizace, nebo tepelné čerpadlo? Obojí!
Nejúčinnější jsou klimatizace dělené, které fungují na principu tepelného čerpadla. Vnitřní jednotka nasává vzduch z interiéru, který následně upravuje a snižuje jeho teplotu. Nahromaděné teplo je poté prostřednictvím vnější jednotky odváděno z interiéru do exteriéru.
Klimatizace mobilní a nástěnná
Další rozdělení klimatizací je na klimatizace do domu a do bytu. Ty se pak dále rozdělují na klimatizace mobilní a nástěnné. Hlavní výhodou mobilních klimatizací je možnost přemísťovat je z místnosti do místnosti. Přes den mobilní klimatizace využijete v pracovně a v noci třeba v ložnici. Tyto klimatizace ovšem nebývají zas tak moc výkonné. Počítejte s výkonem mezi 2 000 až 3 500 W.
Klimatizace spotřeba
Toužíte-li po výkonnější klimatizaci, rozhodně vybírejte mezi klimatizacemi nástěnnými, jejichž výkon ve srovnání s klimatizací mobilní může být až dvojnásobný. Obecně se dá říci, že čím větší je místnost, kterou se chystáte ochladit, tím výkonnější model byste měli zvolit. Ale také počítejte s tím, že vás jeho provoz něco bude stát. Spotřeba klimatizace je přímo úměrná jejímu výkonu. Jednotka s 3kW výkonem vám spotřebuje zhruba 1,3 kW za hodinu.
Chlazení a topení zároveň
Na trhu najdete klimatizace různých značek a cenových relací. Tu nejlevnější pořídíte i za deset tisíc korun, vyjít vás ale může i na desetinásobek. Záleží na designu a značce. Z těch nejpromovanějších jmenujme především Panasonic, Airwell a LG. Velmi praktické jsou modely, které zvládají chlazení a topení zároveň. Ty pak využijete celoročně. Jiné zvládají i odvlhčování, popřípadě zlepšují cirkulaci vzduchu v interiéru.