TOPlist
13. 07. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Home office – tipy pro vaši domácí kancelář

Home office – tipy pro vaši domácí kancelář

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Fenomén „home officing“, neboli práce z domu, se dnes těší velké oblibě, ať už jako alternativa pro běžné zaměstnance, nebo řešení pro živnostníky, jimž stačí k práci třeba stůl a počítač. Práce z domu má své výhody i nevýhody, zejména je ale podstatné jí přizpůsobit interiér vašeho domova, jinak nikdy nedosáhnete optimálního výkonu ani soustředění.

Možná vás už nebavilo poslouchat náladového šéfa, a tak jste se rozhodli začít podnikat na vlastní pěst, možná se vám nevyplatilo dojíždět do firmy, a tak jste se se zaměstnavatelem dohodli, že budete pracovat z domu, a možná jen máte tolik práce, že si ji zkrátka nosíte i domů, kde je vaše druhá kancelář. Ať tak nebo tak, z vašeho domova se stal prostor pro práci a vydělávání peněz, a jistě oceníte, když bude celý tento proces co nejsnazší, rychlý, efektivní, a příjemný. Dodržujte proto základní pravidla pro práci z domu, jinak se váš sen o lepším životě může stát snadno noční můrou.

Nábytek pro domácí kancelář – židle je základ

foto: ikea.com

Správný nábytek je základ. Pokud si myslíte, že bude stačit někde v obýváku vyčlenit kousek prostoru na stůl a židli přinesenou ze sklepa, tak jste na omylu. Ve své domácí kanceláři budete trávit spousty času, a je maximálně nutné, aby byl nábytek na tyto účely uzpůsoben, aby byl pohodlný, stabilní, praktický, a v neposlední řadě i lahodil oku.

Pokud jde o židli, rozhodně nešetřete, a zapomeňte na to, že vám na těch pár hodin bude stačit jedna vypůjčená od kuchyňského stolu. V takovém případě vás totiž brzy začnou bolet záda natolik, že bude s prací konec. Pro domácí kancelář si pořiďte židli kancelářskou, která je pro tyto účely určená, nabízí adekvátní oporu zad, ale i rukou, a je obvykle v mnoha parametrech přizpůsobitelná. Ideálně si ji přitom vyzkoušejte přímo v prodejně, neboť skvělý design není nikdy zárukou pohodlného sezení. Vyberte si takovou, ve kterém se vám bude sedět jako na trůnu – budete si pak do ní sedat s radostí a úsměvem.

Správný stůl a doplňky

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Co se týče stolu, dobře zvažte, kolik věcí na něj budete chtít umístit. Malý notebook se s přehledem vejde i na drobný stůl. Pokud k němu ale chcete přidat tiskárnu, pořadače, papíry, psací potřeby, kalendář nebo i pevnou linku, bude to chtít rozměrnější model. Nezapomínejte přitom ani na úložné prostory. Minimalistické stoly s pracovní deskou bez šuplíků jsou sice estetické, ale nepříliš praktické. Ne vše je totiž ideální mít vystavené na desce stolu. Zvažte proto buď stůl s šuplíky, nebo alternativu úložných pojízdných boxů, které jsou dnes v nepřeberném množství designů. Nad stůl jsou pak ideální police, případně pokud ji využijete, tak i nástěnka, na které můžete mít přehledně přímo před očima všemožné poznámky, ale třeba i motivační hesla, nebo nápady. Nezapomeňte také na dostatečné osvětlení, ať už to budou efektivní zářivky na stropě, nebo lampička stojící přímo na vašem stole.

Bez prostoru se soukromím se neobejdete

Pokud vám to prostor dovoluje, je pochopitelně ideální zařídit si domácí kancelář v samostatné místnosti, byť jen malé, kterou můžete pro tyto účely speciálně vybavit, upravit, a především se v ní zavřít vždy, kdy budete potřebovat mít klid na práci. Stejně tak je ale možné si domácí kancelář vytvořit v koutku vašeho obýváku nebo ložnice. Pak se ale snažte pracovní prostor co nejvíce oddělit od běžného. Vyhnete se tak alespoň části rozptylujících vlivů a snáze nabydete pocitu pobytu v reálné kanceláři.

Tipy a triky

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Pokud chcete být při sezení ve své domácí kanceláři stejně produktivní jako v práci, dodržujte rituály, jako byste v ní skutečně byli. Zapomeňte proto na zapínání počítače v pyžamu, odbíhání do ledničky každých dvacet minut, nebo sledování televize v pozadí. Zkrátka se ráno klasicky převlečte, nachystejte si snídani, a oprostěte se od všech vnějších vlivů.

Na svém domácím pracovišti udržujte čistotu a pořádek, a místnost větrejte, jedině tak si zajistíte dostatek kyslíku pro správnou činnost mozku. Ideální je pak také umístit do prostoru zeleň, teda nějakou pokojovou květinu – menší na stůl, nebo větší na podlahu. Kromě výroby kyslíku vám zútulní pracoviště a přinese alespoň kousek přírody na dosah ruky.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top