Saunování patří mezi velmi oblíbené wellness aktivity, a to dokonce natolik, že se již poměrně běžně přesouvají sauny z aquaparků a relaxačních center do našich bytů a domů. Mezi hlavní výhody patří kromě snadné dostupnosti také soukromí, komfort a jistá hygiena. Blahodárné účinky domácích saun jsou přitom dnes kvalitou zcela srovnatelné s těmi „profesionálními“ ve veřejných zařízeních.
Sauna je příjemným místem pro relaxaci, otužení těla, ale třeba i setkání s přáteli. Pokud si saunování dopřáváte rádi a často, možná stojí za úvahu pořízení sauny do vaší domácnosti, kde si budete moci ještě intenzivněji užívat soukromí, nikdo vás nebude omezovat otevírací dobou, ani nebudete muset mít strach z případné zanedbané čistoty. Saun navíc existuje několik různých typů, a tak i když vás příliš horké saunování neoslovuje, nebo vám jej zdraví dokonce ani neumožňuje, možná objevíte alternativu, kterou si zamilujete.
Finská a švédská sauna
Klasickým typem sauny je sauna finská, kterou si dnes již do domácnosti také můžete běžně pořídit. Finská sauna funguje tak, že kamna s kameny, které se polévají vodou, ohřívají vzduch uvnitř sauny. Vzduch uvnitř je proto výrazně suchý a horký, kdy se pohybuje okolo vysokých sto stupňů Celsia. Pro chvilkové zvlhčení vzduchu se kameny polévají vodou, která v interiéru obleženém dřevem okamžitě vytvoří páru. Podobně funguje i sauna švédská, u které je jediná odlišnost v tom, že kamna není možné polévat vodou. V dnešní době je však tato varianta nejméně využívaná.
Do domácnosti si finskou saunu můžete pořídit ve formě snadno zkompletovatelné kabiny, z nichž ty nejmenší se vejdou bez potíží i do panelákových bytů.
Infrasauna
Infrasauny jsou jedny z nejoblíbenějších saun, pokud jde o saunování v domácnostech. Důvodů je přitom hned několik. Infrasauny se vyrábějí jako typizované modely, které si doma během několika desítek minut sami složíte, jako by šlo o stavebnici. Saunu tedy máte k dispozici neskutečně rychle, a „montáž“ je zcela nenáročná.
Mimo to infrasauna nevytváří páru ani teplotu, která by poškodila okolí, takže ji můžete postavit kdekoliv, kde je jen rovná podlaha a zásuvka na elektřinu. Na rozdíl od klasické sauny totiž infrasauny namísto kamen hřejí prostřednictvím speciálních zářičů. Ty oproti klasickému horkému vzduchu prohřívají nejen povrch těla, ale pronikají hluboko do tkání, čímž intenzivněji povzbudíte svůj krevní oběh, látkovou výměnu i odbourávání kalorií. Vzduch v infrasauně je přitom výrazně vlhčí (relativní vlhkost je mezi 30 a 50 procenty) a teplota bývá nižší (maximálně 60 stupňů Celsia).
Třetím pádným argumentem jsou pak téměř symbolické náklady, kdy vás jedno saunování v infrasauně stojí řádově pouhé koruny, přestože je ve srovnání s ostatními typy nejvýkonnější.
Parní sauna
Pokud vám vyhovuje teplý vzduch v sauně, ale necítíte se dobře při nízké vlhkosti, zamilujete si parní saunu. Ta poskytuje možnost vyhřát se v horké místnosti prostřednictvím horké páry, kterou vytváří generátory. Interiér takovéto sauny je s ohledem na vlhkost blížící se 100 procentům obložen keramickými obklady. Finančně vychází tato varianta nejdráž, mnohým lidem je ale tento typ saunování nejpříjemnější, neboť teploty v sauně se pohybují okolo pouhých 50 stupňů Celsia a tělo není zatěžováno nedostatkem vlhkosti.
Příznivé účinky saunování
Teplo působí na lidský organismus nesmírně pozitivně, ať už se jedná o pobyt na lehátku na pláži u moře, nebo saunování v oblíbené sauně. To druhé je ale pro většinu z nás mnohem dostupnější, navíc pozitiv je zde daleko více. Kromě toho, že teplo uvolňuje unavené svaly, zvyšuje imunitu, a povzbuzuje hormonální funkce, příjemný interiér a atmosféra sauny velmi pozitivně ovlivňuje i naši psychickou stránku, a tak můžete mnohdy odcházet ze sauny doslova jako znovuzrození.
Kdy si raději saunování odpusťte
Přestože účinky sauny jsou veskrze pozitivní, existují případy, kdy je lepší se sauně vyhnout. Jednorázově to platí v případě, že jste zrovna onemocněli a váš organismus je tudíž oslabený, zejména pokud nemoc doprovází horečka. Dlouhodobě byste si pak saunu měli odpustit, pokud trpíte některými kožními problémy, chorobami srdce a krevního oběhu, ale také v těhotenství. Děti totiž oproti dospělým dovedou daleko obtížněji regulovat svou tělesnou teplotu, což u těch nenarozených platí mnohonásobně. Větší děti pak do sauny vzít můžete, neměla by ale být příliš horká a pobyt v ní by neměl být jednorázově příliš dlouhý.