Vytvořit si domov, které pro nás bude útulný a zároveň ve všech ohledech funkční a prakticky není snadný úkol. Ale nemusíte se bát, že si domov nedokážete vytvořit, stačí si přizvat na pomoc bytového designéra, který vám s návrhy interiéru pomůže. V čem se na něj můžete obrátit? To se dozvíte v našem článku.
Navrhnu si interiér sám
Samozřejmě, že si každý dokážeme navrhnout náš domov sám, líbí se nám jednotlivé kusy nábytky, odstíny barev i podlahy a osvětlení. Problém je vše spojit dohromady a vytvořit celek, který bude harmonický, vyvážený a bude působit příjemným dojmem. Všichni nemáme takový “dar”, pak přichází na řadu bytový designér.
Je důležité mít vizi a plán
Každý, i bytový designér, musí postupovat podle určitého postupu při vytváření návrhu interiéru a mít vizi, jak bude interiér vypadat. Jak bytový designér při své práci postupuje?
- začíná svou práci dispozičním návrhem, jen díky tomu se mu do interiéru vejde vše potřebné
- vymyslí stylové a barevné řešení
- vytvoří, spolu s klientem, 3D vizualizaci, vše dostane reálnou podobu a vy si tak všechny nové návrhy kuchyní lépe představíte
- v případě atypických prvků nakreslí výkresy pro řemeslníky jako jsou truhláři, kováři atd.
- vytvoří seznam se všemi hlavními zařizovacími předměty, spočítá se předběžná kalkulace
- veškeré návrhy pomůže zrealizovat
Proč využít bytového designéra?
Designérská práce vám ušetří spoustu času, energie i peněz. Představte si, že jste se pustili do rekonstrukce kuchyně, vymysleli jste si kuchyňkou linku a veškeré rozmístění a když je vše hotové, tak zjistíte, že není vůbec ergonomická a že se v ní nedá vařit. To se vám s bytovým designérem nemůže stát.
Bytový designér vám splní všechny vaše sny a nápady, ale zároveň vám také sdělí svůj estetický pohled a také předá nasbírané zkušenosti se zařizováním interiéru. Také díky patřičnému vzdělání dokáže navrhnou interiéry funkční a vymyslet taková řešení, která by vás nikdy nenapadla.
Jak si designéra vybrat?
Při výběru bytového designéra se vždy zaměřte na reference, jeho dosavadní práci a celkově si prohlédněte jeho vkus. Zaměřte se na délku praxe, jeho portfólio a v neposlední řadě také na jeho odbornost a přístup ke klientovi.
Nenechte se nalákat na vytvoření návrhu zdarma nebo velmi levně, takové návrhy většinou neobsahují vše co by měly, obsahují řadu chyb a následná jejich realizace je komplikovaná. Návrh interiéru nesmí obsahovat pouze rozvržení nábytku, ale také oblékání oken, osvětlení, barevné ladění interiéru a také v celkovém konceptu velmi důležitých doplňků, ať už v podobě textílií, obrázků, povlečení v ložnici nebo koberců či podlahy v obývacím pokoji.
Kolik práce bytového designéra stojí?
Ceny jednotlivých designéru se liší a to podle rozsahu práce, náročnosti práce a také zkušeností designéra. Vždy záleží, zda se jedná o navržení jednoho pokoje nebo celého domu. Rozdíl je také mezi navržením barevného pojetí interiéru nebo se jedná o kompletní zařízení pokoje.
Na cenu je rozhodující také počet schůzek, odborná konzultace, počet vyhotovených návrhů. Pro konkrétnější představu se většinou jedná o 7 – 12 % z celkových nákladů zakázky. Pokud by se jednalo pouze o konzultaci, nikoli využití komplexních služeb, ceny se pohybují od 500 do 1000 Kč za hodinu.