TOPlist
19. 06. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Kombinace barev v bytě – Rady, tipy a triky

Kombinace barev v bytě – Rady, tipy a triky

Barvy dovedou s interiérem provést doslova zázraky, ať už se jedná o nábytek, doplňky, nebo třeba výmalbu zdí. Barvy do značné míry rozhodují o tom, jaký pocit z interiéru budeme mít, a proto byste jejich výběr neměli nikdy podceňovat.

foto: jena-nabytek.cz

foto: jena-nabytek.cz

Pokud právě zvažujete změnu v interiéru, nebo zařizujete svůj nový byt, barvy se stanou pro následující dny vaším věrným společníkem. Budou se vám nabízet různé tóny, odstíny i kombinace, a na vás bude zvolit barvy nejen vámi oblíbené, ale i takové, které budou korespondovat s povahou interiéru, dalším vybavením i doplňky. Jak tedy zvolit správné barevné kombinace, a na co si dávat při výběru barev pozor?

Malý pokoj – světlé barvy

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Přestože možná patříte mezi milovníky tmavých odstínů, pro menší místnosti byste je volit neměli. Tmavá barva výrazně zmenšuje prostor, a snadno by se vám tak mohlo stát, že tmavá výmalba v malé místnosti bude přinášet pocit stísněnosti až úzkosti, což jistě není vaším záměrem. Naopak ve velkých pokojích se můžete na paletě barev rozběhnout libovolným směrem, a naopak mnohdy vybírat právě spíše z tmavších sytých tónů, které příliš rozlehlý prostor zútulňují.

Barvy tvoří náladu, jaká bude ta vaše?

Každá barva v člověku chtě nechtě vyvolává určitý pocit. Teplé tóny žluté či rudé nabádají k aktivitě a kreativnímu tvoření, působí optimisticky a energicky. Naopak studená modrá, zelená, či fialová mají spíše uklidňující účinek, a jsou vhodné k relaxaci. Pro pracovnu, ve které chcete být efektivní a vysoce produktivní, proto bude ideální žlutá, zatímco na odpočinek v ložnici po dlouhém dni možná oceníte více modrou. Pokud ale naopak chcete přinést do své ložnice vášeň a energii, sáhněte raději po rudé. Podobně je to i s obývacím pokojem – podle toho, zda jej chcete využívat spíše k odpočinku, nebo pro bujaré párty s přáteli, volte decentní chladné, nebo naopak výrazné teplé tóny. Totéž platí pro dětské pokoje, ve kterých můžete své ratolesti buďto umírňovat, nebo naopak burcovat pomocí barev. Hnědá či béžová jsou pak neutrální barvy, které však můžete vhodně doplnit jinými pestřejšími barvami. Stále přitom platí, že chladné tóny uklidňují, zatímco ty teplé burcují vaši energii.

Jaké kombinace barev jdou k sobě?

foto: pixabay.com

foto: pixabay.com

Nejdůležitější ze všeho je však při výběru barev působení interiéru jako celku, tedy úspěšnost volby vaší barevné kombinace. Pro tyto záležitostí mají někteří jedinci přirozený cit, jiní volí odborníky v podobě bytových designérů, a další si pomáhají chytrými pomůckami. Jednou takovou je dvanáctidílný barevný kruh, který vám snadno poradí, které barvy k sobě budou vhodně sedět. Některé kombinace jsou vám pravděpodobně dobře známé, jiné by vás ale třeba ani nenapadly, přestože v reálu pak vypadají výborně.

Jak využít barevný kruh?

Pokud pochopíte princip barevného kruhu, výběr barev pro vás bude hračkou. Jediné, co si musíte zapamatovat, je fakt, že každá barva má k sobě přiřazeny dvě barvy analogické a jednu komplementární, kdy všechny tyto tři k ní vizuálně výborně korespondují. Barvy analogické najdete na barevném kruhu vedle vámi zvolené barvy, a to na každé straně jednu. Pokud jste si tedy zvolili například tmavě zelenou, analogickými barvami bude světle zelená (napravo) a světle modrá (nalevo).  Komplementární barvu, která nabízí pestřejší možnost kombinace, pak najdete na protější straně kruhu, přímo proti vaší barvě. V případě tmavě zelené je to červená, což už se vám může zdát jako kombinace poměrně odvážná a netypická, přesto když ji vyzkoušíte, nevypadá vůbec špatně. Podobně jako třeba fialová se žlutou.

Triky s barevnými kombinacemi interiéru

Pomocí barev můžete snadno dosáhnout určitého optického efektu, jen je potřeba vědět, jak na to. Například vysoké stropy můžete opticky snížit využitím tmavých barev na strop a podlahu, zatímco stěny jsou světlejší. Interiér se takto navíc ještě i příjemně rozšíří. Malý prostor pak celkově rozšíří tmavší tóny použité na podlahu v kombinaci se světlou barvou stěn a stropu. Pokud chcete v interiéru dosáhnout jakési poutavosti, volte pro stěny přinejmenším dvě různé barvy.

1 komentář

  1. Žůrek Vladimír

    Vážení, prosíme o radu ohledně barvy nábytku. Máme již novou, malinově červenou sedačku v obýváku
    a chceme k ní pořídit nábytek. Nejme si jisti vhodnosti kombinace červená-hnědá a odmítáme béžovou. Malbu a lino s kobercem ji přispůsobíme nábytku a sedačce. Děkuji, hezký den.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top