TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Ratanový nábytek se hodí i do interiéru

Ratanový nábytek se hodí i do interiéru

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Když se řekne ratanový nábytek, představí si většina z nás nábytek umístěný někde na terase, u venkovního bazénu, nebo na zahradě. Exotický ratan se ale skvěle hodí i do interiéru, a stále více domácností v něm nachází zalíbení. Třeba takový černý ratan je dnes doslova hitem!

Co je vlastně ratan?

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Ratan je exotická popínavá dřevina, rostoucí v tropických lesích jižní Asie. Výjimečná je především svými vlastnostmi. Její dřevo je totiž velmi lehké a v horké páře snadno ohebné, což je ideální mimo jiné právě pro výrobu nábytku, a bytových doplňků. Mnohdy bývá ratan na první pohled zaměňován s bambusem, který je však mnohem méně ohebný.

Proč volit nábytek z ratanu?

Ratanový nábytek je pevný, pružný, a vysoce trvanlivý. Ostatně právě proto bývá užíván právě v exteriérech, kde jiné materiály selhávají. Zároveň je ale i vysoce designový, a nabízí mimo jiné značné množství barevných variací, takže se snadno přizpůsobí představě budoucího majitele. Typické pro ratan je ale ještě dodatečné tmavnutí, se kterým je třeba zejména při pořízení světlejší varianty počítat.

Ratan v interiéru je novým hitem

foto: ikea.com

foto: ikea.com

V exteriéru je ratanový nábytek využíván již několik let. Jako vybavení pro interiér se ale začal prosazovat až v poslední době. Je to přitom velká škoda, neboť pro odstrkování ratanového nábytku mimo dům není důvod. Stačí zvolit vhodný kus nábytku, a i váš obývák nebo vstupní hala mohou díky ratanu zářit. Na rozdíl od exteriéru, kde bývá hojně využíván ratanový nábytek z neloupaného ratanu, podobného vzhledově bambusu, pro interiér je vhodnější ratan designový, například černý ratan, zvaný také krokodýlí hnízdo. Takovýto nábytek je elegantní, vzdušný, moderní, a zároveň si jistě nebudete muset stěžovat na jeho odolnost nebo pevnost. Geniální je také pokud jde o údržbu – ratanový nábytek stačí jednoduše otřít vlhkým hadříkem, a je opět jako nový. Vašemu interiéru dodá přírodní vzhled, budete díky němu originální, a ještě si ušetříte práci při úklidu.

Co všechno se dá pořídit?

Nejběžněji využívaným ratanovým nábytkem jsou ratanová křesla, ratanové sedací soupravy, nebo ratanové odkládací či konferenční stolky. Mimo to si ale můžete pořídit třeba i ratanovou postel, komodu, prádelník, a samozřejmě množství ratanových doplňků, jako třeba stojan na květiny, věšák, prádelní koš, stojan na noviny, a mnohé další. Trendy jsou dnes zejména minimalističtější kusy nábytku z barevně upravovaného ratanu, na chalupě či chatě ale skvěle zapadne i křeslo či stůl v přírodním designu.

Alternativa klasického ratanu

Velkému rozmachu se dnes těší také umělý ratan, vyrobený obvykle z polyetylenu – pružného a lehkého plastu, který se obtáčí a vyplétá kolem pevného hliníkového či dřevěného rámu. Vzhledem je velmi podobný klasickému ratanu, oproti němu má však výhodu ve větší odolnosti vůči vodě. Pokud jde o komfort, design, nebo pevnost, rozdíl téměř nepoznáte.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top