Vybavit dětský pokojíček tak, aby byl praktický, pěkný i bezpečný, nemusí být snadné. Mnohdy se při výběru dětského nábytku můžeme nechat unést oslnivým designem, a na ostatní aspekty zapomenout. Stačí přitom myslet na pár základních pravidel, a pokojík pro vaše dítě bude bez chybičky.
Tip číslo jedna: Barvy, barvy, barvy
Pestré barvy jsou pro vybavení dětského pokoje naprosto nezbytným elementem. Nemusíte sice mít nutně duhové stěny nebo nábytek (ačkoliv s nimi v případě dětí nic nezkazíte), minimálně by ale měl pokoj nabízet dostatek pestrých barevných doplňkových podnětů, které probudí dětskou fantazii.
Tip číslo dvě: Praktičnost je základ
Design i funkčnost nábytku by měly při výběru hrát důležitou roli. Stejně tak ale musíte myslet na jeho praktičnost. Jednak pokud jde o využití, a také pokud jde o údržbu a čištění. Kupujte jen to, co věříte, že vaše dítě skutečně využije. Zároveň ale myslete na to, ať nepřijdete o nervy při údržbě vybraného doplňku. Ideální jsou otíratelné a omyvatelné materiály, v případě látek je pak vhodné volit vzorované a nepříliš světlé potisky. Na vzoru nejdou drobné nedokonalosti hned vidět, podobně jako na tmavší barvě. Zejména malé děti nadělají nepořádku mnoho, a vy se přeci nechcete celé dny zabývat jen úklidem a praním – praktičnost by proto měla být na prvním místě.
Tip číslo tři: Úložné prostory nesmí chybět
Ačkoliv se může zdát, že dítě mnoho věcí k životu nepotřebuje, časem se vám začnou hromadit plyšové hračky, stavebnice, autíčka a spousta dalších drobností, které budou potřebovat někam uklidit. A vězte, že vystavovat je na poličku se dítěti chtít nebude. Ideální jsou proto úložné kontejnery a krabice, do kterých zvládne hračky uložit i menší dítě. S jejich počtem příliš nešetřete, věřte, že rozhodně budou všechny využity.
Tip číslo čtyři: Nezapomeňte na dostatek volného prostoru
Pořídit dítěti množství nábytku i hraček zní sice velkoryse, nesmíte ale zapomínat na to, že děti při hře rády tvoří, k čemuž potřebují i dostatek prostoru. Nesnažte se proto vyplnit pokoj dokola nábytkem a doplňky, a naopak ponechte dítěti dostatek volného místa. Pokud vás děsí pohled na prázdnou podlahu, vypomozte si kobercem s barevným vzorem, který prostor opticky vyplní, pro dítě zútulní, ale nebude jej omezovat ve hře.
Tip číslo pět: Multifunkční nábytek
Multifunkční nábytek děti přímo milují. Děti totiž baví vše, co se dá přetvářet, a věřte, že jejich fantazie je dost velká na to, aby z jednoduché židličky mohl být domeček pro panenky, bouda pro plyšového psa, nebo stan pro tajnou misi. Pokud tedy máte možnost, volte nábytek, který má více využití. Oblíbené jsou třeba truhly na hračky sloužící k sezení, nebo různé rozkládací stolečky.
Tip číslo šest: Na míru dětem
Přestože děti rostou jako z vody, a vám by se hodilo investovat raději do standardního nábytku, který využije v budoucnosti, není to vhodné. Zejména stůl a židle by měly velikostí odpovídat dítěti. Naopak u skříní můžete klidně zavítat do sekce s klasickým nábytkem i pro dospělé.
Tip číslo sedm: Ekologické produkty
Šetrnosti k přírodě můžete učit už malé děti, pro začátek například vybavením jejich pokoje nábytkem z přírodních materiálů, nebo hraček z recyklovaných surovin. Takovýto nábytek a doplňky jsou bezpečné, funkční, ekologické i stylové, a pro děti příjemné na pohled i dotek.
Také děti se dnes mají, protože dětský nábytek se dá sehnat v opravdu velké nabídce. Na své si tak může přijít každé dítě, potažmo rodiče. K nákupu doporučuji kvalitní e-shop http://www.nabytek-elegance.cz