TOPlist
28. 02. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Krbová kamna či krb dovedou s interiérem zázraky

Krbová kamna či krb dovedou s interiérem zázraky

Ideální domov je takový, který je útulný a příjemný. Jedním ze snadných způsobů, jak takovéhoto poctu dosáhnout, je přitom umístění krbu či krbových kamen do interiéru. Kromě toho, že při vhodné volbě designu lahodí oku, zajistí vám také teplo v domě i uklidňující pocit při pohledu na plápolající oheň a praskající dřevo. Variant je přitom tolik, že vybrat si může opravdu každý…

Někoho vede k pořízení krbu, krbové vložky, nebo krbových kamen ekonomická stránka věci, někoho zase ta estetická. Ať tak či tak, krb interiér vždy promění a zútulní, a je jedno jestli se jedná o klasický starý dům nebo novostavbu v moderním stylu.

Co nabízí krbová kamna

foto: OBI

foto: OBI

Krbová kamna jsou dnes oblíbenou variantou pro své jednoduché zabudování i vysoký výkon. V interiéru je můžete využít jak pro celkové vytápění nemovitosti, tak i pouze jako doplňkový zdroj tepla. S ohledem na vaše představy však musíte zvolit kamna správných parametrů, tak aby vašim potřebám dostačovala. Stěžejním parametrem bude jistě výkon, svou roli ale hraje i počet plášťů, představa o umístění kamen, nebo třeba palivo. Pokud jde o systém vytápění, kamna můžete volit teplovzdušná, sálavá nebo teplovodní. Teplovzdušná mají dvouplášťovou topnou komoru, do které je vzduch nasáván a ohříván. Tato varianta nabízí pomalejší vyhřívání po delší dobu. Sálavá kamna využívají absorpční vlastnosti některých materiálů, které teplo ze spalovací komory přebírají, a sálají jej do okolí. Tato varianta je vhodná pro vytápění jedné místnosti, kterou dokáží kamna vyhřát velice rychle. Vhodné jsou tedy na různé chaty a chalupy, kde nám jde spíše o příležitostné, ale intenzivní topení. Nejrychleji teplo přijímá a odevzdává plech, nejpomaleji keramika. Kachlová kamna jsou tedy naopak výjimkou, neboť dlouho sálají teplo. Teplovodní kamna (neboli kamna s tepelným výměníkem) pak zajišťují ohřev vody, která je čerpadly distribuována do radiátorů i ve více místnostech. Kromě toho, že kamna s výměníkem odvádějí teplo do tepelné soustavy, vydávají i sálavé teplo do místnosti. Oproti předchozím typům ale navíc vyžadují zabezpečení proti výpadku elektrického proudu.

Klasický krb

Krb od krbových kamen poznáte snadno na první pohled – podle otevřeného ohně, který svým uživatelům nabízejí. Krby jsou častěji k vidění ve starších domech, jejich zřízení je totiž ve srovnání s krbovými kamny stavebně i prostorově náročnější, a pokud jde o vytápění, efekt je mnohonásobně nižší. Krby si proto lidé pořizují obvykle spíše pro jejich dekorativní funkci.

Krbová vložka

Krbové vložky jsou jakýmsi kompromisem mezi krbem a krbovými kamny. Pohled na oheň budete mít stejně jako u kamen přes skleněné okénko, výkonově se pak dostanete někde mezi krb a kamna. Vložky existují dvouplášťové, které využívají nuceného oběhu teplého vzduchu, a jednoplášťové, které fungují na principu samovolné regulace vzduchu. Ty se déle zahřívají, ale i déle teplé zůstávají. Co se týče instalace, oproti krbovým kamnům bude potřeba vyřešit ještě obestavění nebo obložení, v designu dle vašeho vkusu. Na druhou stranu dnes moderní krbové vložky nabízejí například automatický provoz, který vám ušetří veškerou práci. Vložka má totiž vlastní zásobník, ze kterého je podavačem dodáváno palivo do hořáku, a vy tak nemusíte neustále přikládat.

Oheň v interiéru je stylový a in

foto: flickr.com

foto: flickr.com

Oheň sám o sobě vytváří pocit útulna, romantiky, a vyvolává pozitivní emoce i klid. Pokud jsou vaše možnosti výrazně omezené, pravděpodobně se musíte spokojit maximálně se svíčkami. Pokud vám to ale prostory a finance jen trochu dovolují, krbová kamna, vložka, nebo krb, jsou jednoznačně příjemným doplňkem pro váš obývák či ložnici.

1 komentář

  1. Když jsme se přestěhovali z města na vesnici do staršího domku, byla rekonstrukce topení na prvním místě. Neváhali jsme, a pořídili si krbová kamna s výměníkem. Vyhodili jsme staré plecháče a s novými rozvody napojili deskové radiátory Korado-Radik. Radiátory jsou současně napojeny na elektrokotel, ale ten skoro neužíváme. Dřevo si těžím sám, stačí se domluvit s lesníkem. Náklady nízké a teplo super. Neměnil bych.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top