TOPlist
15. 04. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Zvládněte letos vánoční úklid bez stresu!

Zvládněte letos vánoční úklid bez stresu!

Vánoce mají být obdobím klidu, rodinné pohody a radosti. Pro mnohé z nás ale znamenají spíše honbu za dárky a šílení u vánočního úklidu nebo připáleného cukroví. Pokud jde o úklid, stačí přitom dodržet pár tipů, a můžete si také v klidu vychutnávat onu kouzelnou atmosféru zimního období. Jaké to jsou, vám prozradí následující řádky.

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Bez příprav se vánoční svátky neobejdou, a ty kromě vaření a pečení obvykle zahrnují i nezbytný úklid. Ideálním řešením pro vaše pohodlí je pochopitelně pozvat si odbornou firmu a natáhnout si nohy na stůl, nebo se jít třeba porozhlédnout po dárcích. Kdo má ale omezené finance, nebo zkrátka nechce ve svém domově nechat úřadovat neznámé cizince, musí se do úklidu pustit vlastními silami. V tom případě je nejlépe si celý proces pokud možno zpříjemnit, zjednodušit, a pokud to půjde, třeba i užít.

Kdo je připraven, není překvapen

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Domácí úklid je zcela běžnou záležitostí, a tak jste možná přesvědčeni, že žádné přípravy nepotřebuje. Vánoční úklid ale mnohdy zahrnuje některé aktivity navíc, což chce čas, a možná i nějakou tu výbavu. Před úklidem si ideálně předem sedněte a sepište na papír, co všechno byste rádi stihli – určitě utřít prach, vysát, vytřít podlahy, vydrhnout koupelnu a WC, umýt kuchyň, ale možná taky po čase umýt sklo ve vitrínkách, udělat generální úklid spíže, převléct povlečení, nebo třeba umýt okna a vyprat záclony, což už zabere dost času navíc. Mějte proto připravenu dostatečnou časovou rezervu – ideálně si na úklid vyhraďte celý den, případně počítejte s tím, že úklid zabere i dvě tři odpoledne. Pokud nakonec stihnete práci dříve, můžete si bez výčitek pustit film nebo jít nakupovat, každopádně se ale vyvarujete stresů z toho, že nestíháte a puntičkářská tchýně už je za dveřmi.

Předem také překontrolujte, zda máte dostatek hadrů, čisticích přípravků a pomůcek. Zatímco obvykle vám možná dva hadříky na celý byt stačí, při velkém úklidu to bude málo. Ideální je také promyslet postup úklidu – jednak nebudete zmateně pobíhat z místnosti do místnosti, a také se pak možná vyvarujete takových chyb, jako je třeba nápad vydrhnout umyvadlo na začátku úklidu, a následně v něm prát všechny špinavé hadry po vytírání podlah a mytí oken, takže vaše práce přijde vniveč.

Soustřeďte se jen na cíl

foto: ikea.com

foto: ikea.com

Ačkoliv úklid není nijak psychicky náročná činnost, efektivnější je se na něj doopravdy soustředit. Pokud máte tu možnost, vystrnaďte všechny ostatní členy domácnosti někam ven, tak aby vás nic nerušilo. Vypněte televizi i počítač, a zapomeňte na to, že budete od úklidu odbíhat třeba k vaření. Maximálně si pusťte nějakou energickou hudbu, a věnujte se pouze úklidu. Pomoci může i vyvětrání místností, které zajistí čerstvý a lehce chladný vzduch, který byt osvěží, a vás „nakopne“. Pokud máte ale to štěstí, že na úklid nebudete sami, s úsměvem rozdělte úkoly – jasně, a podle schopností každého účastníka. Nezapomeňte však při dělbě práce myslet také na to, abyste si navzájem nepřekáželi. Při úklidu se pak držte svých plánů a příliš se nezdržujte například objevenými starými fotkami, nebo náhlým nápadem vytřídit starou sbírku cédéček.

Motivujte se odměnou

Možná to zní jako výchovná metoda pro děti, pravdou ale je, že i my dospělí s větší chutí a lépe pracujeme, pokud víme, že nás čeká odměna. Může to být sladký zmrzlinový pohár, pohoda u dobrého filmu se skleničkou vína, něco nového na sebe, nebo zkrátka cokoliv co vás napadne, co by vám udělalo radost. Slibte si, že si tuto radost dopřejete hned, jak všechen úklid dokončíte. Pokud se na vánočním úklidu bude podílet celá rodina, můžete třeba naplánovat výlet do aquaparku, cukrárny, nebo na nejbližší zasněžený kopec. S vidinou zábavy se bude všem lépe pracovat, a možná se ještě budete divit, jak vám letos to vánoční uklízení rychle uteklo.

1 komentář

  1. Já se letos rozhodla, že to celé zkusím jinak. U nás v práci na úklid firmy využívají nějakou externí firmu a zjistila jsem, že ulízejí aji byty. Tak jsem si řekla, že letos se nebudu nervovat a zkusím to taky. Všichni byli vždycky spokojení, tak snad i já a prožiji tak o něco míň hektické svátky.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top