TOPlist
14. 06. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Máte doma starý oprýskaný nábytek? Dáme vám pár tipů, jak ho zušlechtit.

Máte doma starý oprýskaný nábytek? Dáme vám pár tipů, jak ho zušlechtit.

Určitě to znáte – na půdě nebo na chalupě se povaluje pár starých stolů a skříněk. Barva už je značně oprýskaná a tu a tam jsou vidět trhliny. Mohli byste je vyhodit, my ale máme lepší nápad. Zkuste jednoduchou renovaci, která nezatíží ani vaši peněženku, ani nesebere moc času.

Ideální kusy nábytku pro dnešní zušlechťování jsou zdravé a bez napadení různými škůdci. V opačném případě nemá valný smysl nic zachraňovat. Pokud ale máte například stůl, který už svá nejlepší léta zažil, má několikero nátěrů a děr, pak se do toho můžeme společně pustit.

 

Odstranění původního nátěru

Jako první musíme určený kus nábytku zbavit původní barvy. To se nejlépe udělá pomocí horkovzdušné pistole. Vypadá jako velký fén a manipulaci s ní hravě zvládne i žena. Pomalými tahy přejíždíme těsně nad povrchem a současně speciální škrabkou stíráme nátěr.

 

Broušení

Druhý krok můžeme realizovat za pomoci několika různorodých nástrojů. Co se týče souvislých ploch, doporučila bych kmitnou brusku. Manipulace je velmi jednoduchá a rychlá. Nevýhodou je velká spotřeba smirkových papírů a jejich neustálé opakované upevňování. Dalším způsobem je bruska, či vrtačka s nástavným kotoučem. To je velice rychlé a efektivní, ale je potřeba mít cvik. Jinak lze počítat s nerovným povrchem a mírnými “zuby”. Další řešení je největší klasika – smirkový papír připevněný na kvádr dřeva. O této metodě by se dalo říct, že je nejpoctivější, ale také nejpracnější. Je proto lepší realizovat tak pouze koncové úpravy, deatily, hrany.

 

Nátěr

Zde máte na výběr mnoho nejrůznějších variant, ať mluvíme o škále barev, výrobců, či způsobů. Nejrychlejší a nejlevnější možnost je speciální barevný nátěr určený na dřevo – do interiéru i exteriéru. Dále pak můžete zvolit barvy na bázi syntetických i přírodních olejů nebo speciální vosk, který se roztírá pomocí hadříků.

 

Konečná úprava

Abyste dosáhli co nejvyšší odolnosti, je dobré zakonzervovat nábytek pomocí povrchového laku.

 

A máte jako nový starý stůl! Dejte nám vědět, jak se vám to povedlo.

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top