Vybrat správný povrch pro váš interiér může být pořádný oříšek, obzvláště pokud neznáte veškeré výhody a nevýhody jednotlivých variant. Co vám tedy může nabídnout koberec, co parkety či dlažba nemohou? A kdy je naopak volba koberce úplně „mimo“?
Abyste se mohli rozhodnout pro správný povrch, je nejprve potřeba, abyste si ujasnili svá očekávání a priority. Je pro vás nejdůležitější praktičnost pro úklid, odolnost, nebo „příjemnost“ na dotek? Samozřejmě mnohdy to bude asi kousek s obojího, je ale se třeba rozhodnout, který z faktorů bude pro tu danou místnost nejdůležitější. Estetická stránka by měla být až druhořadá.
Kdy volit dlažbu?
Dlažbu najdete zejména v kuchyni, koupelně a WC, a dále v chodbách, případně vstupních halách. Tento výčet místností přitom není nijak náhodný. Dlažba je vysoce odolná, a proto s ní tu a tam trocha rozlité vody nic neudělá. Pokud si myslíte, že by třeba plovoucí podlaha zvládla výsledek koupelového řádění vašich dětí, nebo některé kuchyňské nehody stejně dobře, jste na velkém omylu. Podobně je tomu, i pokud jde o oděrky. Zatímco dlažbě procházení se v botách s podrážkami znečištěnými drobnými kamínky příliš nevadí, na plovoucí podlaze by zůstaly nevratné stopy. Samozřejmě ale i dlažby existují s různým stupněm otěru, a proto do koupelny možná využijete jinou než do chodby. Přesto obecně platí, že dlažba se hodí všude tam, kde bude podlaha namáhána (ať už vlhkem, nebo intenzitou užívání). Jako bonus vám dlažba nabídne snadný úklid a nekonečné možnosti ve výběru barev a vzorů. Nevýhodou dlažby je, že bývá často velmi chladná. Toto je ale možné řešit pomocí podlahového vytápění.
Co nabízí plovoucí podlaha?
Plovoucí podlaha láká svým moderním vzhledem, jednoduchostí aplikace i možností se kdykoliv rozmyslet a podlahu rozebrat. Také pokud jde o úklid, svou jednoduchostí a vstřícností vám učaruje. Bohužel pokud jde o odolnost, plovoucí podlaze dopřáno nebylo. Louže vody dokáže i za několik málo minut podlahu zcela zničit, kdy se nepřirozeně zvlní a jedinou šancí je rozebrání a výměna za novou. Rozhodně přitom nemusí jít o žádnou potopu, jako je třeba porouchaná a vyteklá myčka. Bohatě postačí, když vám čtyřnohý mazlíček nechá během vašeho pobytu v práci na podlaze loužičku. Podobně je to i s oděrkami. Nemusíte zrovna chodit po bytě v botách s nečistotami, postačí dětská hra s autíčky jezdícími po zemi, posunování nábytku nebo třeba pád věci z výšky na podlahu. To vše obvykle zanechá na podlaze nežádoucí památku.
Předchůdce plovoucí podlahy : parkety
Milovníci designu dřeva, kteří neholdují plovoucím podlahám, mnohdy volí staré známé parkety. Jejich výhoda oproti plovoucí podlaze je v tom, že materiál je masivní, a dá se opracovávat. Drobné oděrky, které u plovoucí podlahy znamenají její odpis, u parket vyřešíte jednoduchý přebroušením a nalakováním. Jednoduše navíc můžete vyjmout i jednotlivé kousky parket třeba uprostřed místnosti, aniž byste museli rozebírat celou podlahu. Pokud jde o hluk, dřevěné parkety lépe odhlučňují, na druhou stranu ale vám ale staré parkety mohou znepříjemňovat život vrzáním. Jinak svými schopnostmi odpovídají plovoucí podlaze, s tím že pokládka drobných kousků parket ale trvá déle, a vyjde vás i finančně dráž.
Kdy a proč volit koberec?
Malé kusové koberce můžete umístit i na plovoucí podlahu nebo dlažbu, a plní zde svou funkci estetickou i praktickou, kdy je příjemný na dotek a nabízí příjemný kompromis mezi chladnou krytinou a příjemným textilem. Nevýhodou je, že se v kobercích udržují roztoči a prach, což je problém zejména u koberců s vysokým chlupem, nejvíce pak u rozměrných metrážových koberců, které nemůžete třeba vyklepat na balkóně. Zatímco tedy u plovoucí podlahy si mnohdy vystačíte s obyčejným smetákem, zde je kvalitní vysavač nutností. Koberec má ale také své výhody, neboť hřeje, tlumí zvuky, je měkký a příjemný na dotek, což oceňují především menší děti. Navíc trh nabízí nekonečné varianty barev, potisků, materiálů, velikostí i tvarů, takže vybrat si může každý. Rozlitou kávu z něj ale nedostanete zdaleka tak snadno jako z dlažby.