Kuchyně je nedílnou součástí každého bytu či domu, a zejména milovníci vaření v ní tráví významné množství času. Mnohdy si však sami pobyt v této místnosti prodlužujeme a znepříjemňujeme špatnou organizací prostoru. Jak tedy kuchyň správně zorganizovat, aby šlo vše po másle, a příprava pokrmů byla hračkou? Poradíme…
Moderní kuchyně nabízejí řadu možností a „vychytávek“ pro vaše snazší fungování v kuchyni, přesto ani ty nepomohou, pokud si sami, často nevědomky, komplikujete práci. Proto vám nabízíme tipy jak se zbavit nejčastějších chyb, a zjednodušit si vaření i vše okolo něj – a to dokonce bez větších finančních investic.
Kuchyňská linka není výstavka
Mnozí lidé si pletou kuchyňskou pracovní desku s vitrínou v obývacím pokoji, a lemují ji množstvím kuchyňských pomůcek, přístrojů, košíky s ovocem, pečivem, a kdo ví čím ještě. Především v bytových kuchyních, kde je prostor menší, pak nezbývá na lince již žádný prostor pro práci, vy se tísníte, přehazujete při přípravě pokrmů potřebné pomůcky, a maximálně se zdržujete. Odstraňte proto z linky maximum předmětů, a nechte jen ty přístroje, které používáte několikrát týdně (kávovar, rychlovarná konvice a podobně). Dekorace zde nemají vůbec co pohledávat.
Umisťujte věci tam, kde je používáte
Je naprostým nesmyslem umisťovat například hrnce do skříněk nejvíce vzdálených od sporáku, nebo čisticí prostředky několik metrů od dřezu. Pravděpodobně i ke krájení používáte určitý oblíbený prostor na lince, proto byste v tomto místě měli mít po ruce prkýnko i nože. Při nesmyslném ukládání věcí daleko od jejich místa využití ztrácíte drahocenný čas, a mnohdy si i přiděláváte práci, přitom zcela zbytečně. Vypozorujte si své zvyky v kuchyni, a zkuste přizpůsobit umístění předmětů vašim potřebám.
Dózy a krabičky udrží pořádek i čistotu
Využívejte pro organizaci věcí ve spíži krabiček, krabic i kontejnerů – především pokud jde o potraviny, a speciálně pak ty drobnějších rozměrů. Sáčky s kořením umístěte do jedné krabice nebo koše, těstoviny, luštěniny, rýži můžete mít v dalším, sušenky a sladkosti v jiné, a mouky s cukrem a solí třeba v další. Konkrétní rozlišení záleží na vaší pocitovosti, jak sami řadíte potraviny do podobných skupin – rozhodně se neřiďte nějakými direktivními nařízeními, které potraviny by měly být v jednom koši, je to přeci vaše kuchyně! Organizace do košů vám usnadní hledání, díky možnosti koš či krabici vytáhnout navíc dosáhnete i na věci umístěné vzadu, a minimalizujete tak riziko vysypávání různých potravin, zejména sáčků s kořením, které se ve volném prostoru snadno převrhnou.
Zřiďte si systém v lednici i mrazáku
Pokud máte v lednici nebo mrazáku vymeteno, můžete tento bod přeskočit. Většinou je ale problém opačný, obojí praská ve švech, a vy už vlastně ani nevíte co v chladničce a zejména mrazáku máte, a tak třeba aktivně nakoupíte pytlíky s mraženou zeleninou, přestože jich u vás doma už pět odpočívá v chládku. Určete si proto účely, ke kterým budou jednotlivé police a šuplíky využívány, případně si šuplíky i popište, a usnadněte si tak hledání. Zeleniny, maso, ovoce nebo zmrzliny mohou mít ve vašem mrazáku stálé místo, stejně jako mléčné výrobky, salámy, nebo jogurty ve vaší lednici. Hledat se vám bude rychleji, a budete mít větší přehled. V lednici je třeba často uklízet, proto si pořiďte antibakteriální čistící prostředky, abyste se vyhnuli množení bakterií a vzniku plísní.
zdroj: livingmagazine.net