TOPlist
5. 12. 2023
Domů / Inspirace a trendy / Tradiční vs. moderní: Čemu dáváte přednost?

Tradiční vs. moderní: Čemu dáváte přednost?

Materiály, tvary, výrobní postupy – to vše se nejen v oboru bydlení v průběhu let neustále mění a vyvíjí. Někdy je ale ze široké nabídky prodejců těžké se rozhodnout. Čemu dáváte přednost vy?

Obsah obrázku tráva, strom, exteriér, budova

Popis byl vytvořen automaticky

Foto: https://www.pexels.com/photo/beautiful-wooden-houses-with-lawns-1643389/ 

Jak se mění materiály? Třeba u pergol dnes vede hliník

Jedním z typických příkladů, kde je tradiční dřevo v poslední době masivně vytlačováno modernějším kovem, jsou hliníkové pergoly. Moderní řešení zde začalo jednoznačně vítězit nad klasickým.

Hliníkové pergoly totiž mají vlastnosti, se kterými se dřevo nemůže rovnat. Subtilní a přitom bytelná konstrukce nabídne proti té dřevěné delší životnost a jednodušší údržbu. Zapomenout ale nesmíme ani na doplňkové technologie jako možnost zastřešení, kdy pergola může chránit proti dešti a v případě zasklení i proti větru.

Chybějící „charakter“, který zase nabídnou dřevěné pergoly, lze pak vyvážit vhodnými dekoracemi, rostlinami, nebo třeba kvalitním dřevěným nábytkem.

Také zahradní nábytek si prošel mnoha etapami

Pamatujete si na jednoduchý zahradní nábytek z plastu, který nesměl v 90. letech chybět na žádné zahradě? Nízká cena a tehdejším pohledem i unikátní design pobláznil doslova celou republiku.

Jde ale o příklad řešení, které nemělo dlouhého trvání a vycházelo spíše ze specifických podmínek doby. Dnes se v případě zahradního nábytku opět vracíme ke kvalitnějšímu zpracování – vede dřevo a kov. A pokud přece jen vyhraje z praktických důvodů plast (jednodušší údržba), jde zpravidla o designové kousky, které nemají s plastovým nábytkem 90. let příliš společného.

Nezapomínejme ani na samotné stavby

Každá doba nabízí charakteristickou architekturu, která kromě dostupných materiálů vychází také z aktuálních trendů.

Současným trendem jednoznačně je udržitelnost a snaha o ochranu životního prostředí. Tento trend se proto promítá nejen z hlediska použitých materiálů, ale právě i z hlediska designu. Vznikají proto stavby, které se snaží zapadnout do okolního prostředí a nenarušovat ráz krajiny – jednoduché tvary, přirozené barvy, zatravněné střechy apod.

Zdaleka ne každý ale má pro takovou architekturu pochopení. A tak často vznikají na okrajích měst rodinné zástavby, které jsou směsicí nejrůznějších přístupů k věci. Všechny stavby ale mají jedno společné – jsou kvalitně zateplené a navržené za účelem minimální spotřeby energie.

Vezměte si ze všeho to nejlepší

A právě nalezení toho, na čem se shodne největší část populace – tedy například technologie, které umožňují výrazně snížit spotřebu energie – je klíčem k budoucnosti. Snažte se proto při návrhu domu, zahrady i interiéru soustředit na to, abyste zařídili praktické bydlení, se kterým budete spokojeni. A bydlení, které vám bude po mnoho desítek let dokonale sloužit.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top