Vlhkosti, která vzlíná po stěnách, se většina lidí obává. Právem, s vlhkostí často přichází plíseň, která už přímo ohrožuje lidské zdraví. Nevhodný je však i příliš suchý vzduch, protože zhoršuje dýchací potíže a nesvědčí ani imunitě. Jaká je optimální vlhkost vzduchu v bytě?

Pára jdoucí z hrnců sice láká strávníky, ale také neúměrně zvyšuje vlhkost v kuchyni. Pokud nebudete větrat nebo hodně topit, můžete se dočkat plísně.
Není těžké si to zapamatovat: vlhkost v obytných místnostech by se měla pohybovat mezi 40 až 60 procenty. Přesněji řečeno, v létě by to mělo být 40 až 55 procent, v zimě 45 až 60 procent, případně 65 procent, pokud nejde o chladný dům s lezavou vlhkostí. Kdo má méně, toho budou trápit vysušené sliznice v ústech a dýchacích cestách, které jsou tím pádem náchylnější k infekci. Kdo má více, může mít rovněž dýchací potíže kvůli množícím se plísním, které dlouho nemusí být okem patrné. Ohrožují především citlivější jedince, jako jsou kojenci a batolata, senioři a alergici.
Správná vlhkost je však důležitá i pro nábytek nebo třeba moderní elektroniku.
Kde je vlhko a kde sucho?
Ústřední dálkové vytápění městských bytů je skvělý vynález, podobně jako vytápění rodinných domů jedním centrálním kotlem, ale pokud nebudete topení regulovat, můžete se snadno dočkat příliš suchého vzduchu. Na místě je proto zvažovat jeho zvlhčování, přičemž dříve oblíbené odpařovací nádoby zavěšované na radiátory a podobně nemají v tomto směru prakticky žádný efekt.
Nezdravé vlhký vzduch naopak hrozí například ve starších provlhlých domech, kde se příliš nevětrá ani netopí, například kvůli úsporám. Přílišná vlhkost bohužel často trápí i novostavby, paradoxně například tehdy, když v nich jsou nainstalována příliš dobře těsnící plastová okna bez funkční mikroventilace.
Kolik má být v ložnici a kolik v koupelně?
Zatímco třeba v kuchyni nevadí ani vlhkost vzduchu kolem 60 procent a v koupelně se musí počítat i s vyšší, v ložnici by mělo být maximálně 50 procent relativní vlhkosti vzduchu, postačí i 40 procent. Pozor na zvýšenou vlhkost zejména v ložnici, kde lidé netopí, aby měli na spaní doporučovaný chladný vzduch. Pokud se tady bude vlhkost pohybovat kolem 60 či dokonce více procent při teplotě pod dvacet stupňů, koledují si obyvatelé o rozvoj plísní. Stejná doporučení jako pro ložnici platí i pro dětské pokoje.
V obývacích pokojích činí optimum 50 procent, více by nemělo být například ani ve spižírnách nebo šatnách, protože jinak hrozí potravinám zkáza a oblečení zatuchnutí. Podobně by mělo být v kuchyních, kde však při vaření může vlhkost stoupat až někam nad 80 procent, proto se vyplatí po skončení vaření intenzivně vyvětrat, jinak se vlhkost vsákne do stěn. Jinou možností je po tu dobu více topit, ale to není moc efektivní, jelikož v kuchyni je teplo od vaření samotného. Případně pokud se vám v kuchyni – hrozí to zejména u menších místností – sráží vlhkost na oknech či stěnách, použít přístroj zvaný odvlhčovač. Podobná doporučení plazí pro koupelny, kde se zvyšuje vlhkost po mytí.
Umíte větrat?
Mnoho lidí k nezdravému klimatu ve svém domově nevědomky přispívá špatným větráním. Buď nevětrají vůbec nebo nechávají celé dny otevřené okno na takzvanou „sklápěčku“. Jenže tímto způsobem se vzduch moc nemění, pouze uniká teplo. Daleko lepší je proto jednou nebo dvakrát denně vyvětrat skutečně důkladně tak, že otevřete na pět až deset minut okna dokořán. Větrání je potřeba i když máte kvalitní okna, která sama regulují proudění vzduchu pomocí mikroventilace.

Zvláště v topné sezóně pořádně větrejte, jen na pět až deset minut, zato s okny dokořán. Celý den pootevřené okno nemá smysl.
Tip navíc
Pořiďte si vlhkoměr
Chcete vědět, jaká je relativní vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti? Pořiďte si vlhkoměr, digitální pořídíte od dvou sto korun výše a bude vám krom vlhkosti rovnou měřit i teplotu v místnosti. Kdo by chtěl nastavit například ventilaci neboli odvod či přívod vzduchu podle toho, jak je v místnosti suchý nebo vlhký vzduch, bude potřebovat přístroj zvaný hygrostat. Ten dokáže spínat různá zařízení na základě naměřené vlhkosti. Mimochodem, víte, že v mechanických přístrojích na měření vlhkosti se používaly lidské vlasy, protože se v suchu smršťují a ve vlhku natahují? Dnešní zařízení už jsou elektronická.

Dobrý den, prosím, kdo by mi mohl poradit resp. kde bych mohla dohledat kritéria týkající se maximální teploty vzduchu, včetně vlhkosti v bytě. Nevíte, kdo provádí měření atd…. bydlíme ve 12.patře a v horkých letní dnech míváme v bytě i 45°C a v nočních hodinách i 33 °C (i když se venku ochladí na 20 °C). Možná by pomohlo zateplení střechy či celého paneláku, ale to přes SVJ neprojde (spodní patra tenhle problém nemají…).
Potřebujeme erudovaný posudek s konkrétním měřením, abychom mohli apelovat na SVJ… předem děkuji za odpověď Anna Kandlerová Tomancová