To, že dětský pokoj by se neměl zahltit nábytkem, barvami ani hračkami nejspíš víte. Podobně je dobré ubránit se nadšení pro příliš konkrétní styl – pokud pořídíte synovi pokojíček v pirátském stylu, bude mít radost. Jenže taková výzdoba se brzy okouká a navíc z ní dítě rychle vyroste.
Pokoj vašeho dítěte potřebuje změnu a vy nevíte, čím začít? Poradíme vám, jak pokojíček zařídit, aby se v něm dětem líbilo a přitom pár let vydržel. Držte se následujících rad a budete mít jasno, jak zařídit pokoj pro syna a jak pro dceru a to s ohledem na věk dětí.
Vyhazujte
Ze všeho nejdříve bez milosti proberte staré hračky, nábytek, z nějž dítě vyrostlo nebo který v pokoji zbytečně zabírá místo, zbavte se i starých dětských koberců, závěsů s okoukanými motivy a naplánujte novou výmalbu stěn. Samozřejmě, pokud nemáte peníze na nové skříně, nevyhazujte je, ale zvažte jejich natření nebo přelepení tapetou.
Ptejte se dětí
Ptejte se potomka, co od pokojíčku čeká, co by v něm chtělo a co naopak nevyužije. Samozřejmě, pokud vám předškolačka řekne, že chce všechno růžové, měli byste její nadšení mírnit, ale naopak požadavky a připomínky dětí starších deseti dvanácti let berte vážně.
Plánujte, než začnete nakupovat
Změny v pokojíčku promyslete, teprve pak kupujte nový nábytek, povlečení a další doplňky. Jen tak zabráníte tomu, aby i nový pokojíček připomínal střelnici či místnost, v níž se sešly věci, které vám tak nějak zbyly.
Berte v potaz věk dětí
Tady se držte jednoduchého pravidla – čím menší dítě, tím více potřebuje prostoru na zemi na hraní a různé tělesné aktivity (skvělá jsou různá jednoduchá domácí houpadla), zatímco s věkem roste náročnost na úložné prostory a na místo, kde se dá pohodlně natáhnout a číst si nebo poslouchat hudba. Proto pokud například nechcete, aby se dospívající potomci váleli v oblečení v posteli a gauč se jim do pokojíčku nevejde, kupte jim vak právě na podobné polehávání.
Vezměte si na pomoc chytré nápady jiných
Někdy dokáží místnost rozsvítit i detaily – výborným nápadem jsou různé samolepky na zeď, prodávají se v mnoha velikostech s motivech, jen je nezapomeňte sladit s celkovým barevným vyzněním místností. To je důležité, aby pokojíček působil jednotně, použijte v něm nejvýše dvě výrazné barvy, klidně kontrastní. Dospívající děti ocení i nějaký vtip v podobě jednoho designového kousku, kterým může být třeba židle, lampa, stačí i zarážka do knihovny. Chce-li dítě ladit pokojíček do konkrétního stylu, ať už jde o piráty, automobilové závody nebo princezny, použijte odpovídající motivy jen na doplňcích. Tam mohou být i výrazné, nebude problém je obměnit, ale raději se vyvarujte třeba postele ve tvaru lodi nebo auta. Pokud vám nedělá problém každý rok či dva vymalovat či otapetovat stěny, zkuste například moderní tapetu s příslušnými motivy. Stačí ji dát na jednu zeď.
Konkrétní nápady pro různé děti
Pro ještě lepší představu o tom, jak by mohl dětský pokojíček vypadat, vám přinášíme čtyři příklady dětí a pokojíčků, které by jim mohly vyhovovat.
Dívka, 5 let
Má ráda: růžovou, princezny, koně, ráda kreslí, tancuje, hraje si na zpěvačku či modelku.
Tady se růžové asi nevyhnete a proč ne, když ji použijete u samolepek na zeď, na povlečení či malém koberci a u látkového baldachýnu nad postelí, který půjde snadno odstranit. Pokud mají být v pokojíčku zároveň koně, volte je jen na obrázcích, které pověsíte na zeď. Chybět by nemělo velké nerozbitné zrcadlo s dostatečným prostorem pro předvádění, prostor na kreslení i věšení hotových obrázků. Pozor, malířský stojan s rolí papíru není nejvhodnější, takové obrázky nikam nepověsíte a většina dětí nejradši kreslí u stolu. Zatím postačí dětský stolek se židličkou, ale naplánujte i místo na budoucí psací stůl.
Dívka, 13 let
Má ráda: hudbu, filmy, chatování s přáteli a klid od rodičů.
Ani tady nesmí chybět zrcadlo, ale u něj už by měl být i prostor na šperky či líčidla, potřeba je i prostorný psací stůl s dostatkem úložných prostor – otevřené police nad stolem jsou na učení praktičtější než hluboké šuplíky. Prostor na zem potřeba není, ale pokud pořídíte závěsnou houpací síť, určitě zabodujete, stejně jako pořízením přehrávače hudby včetně reprobeden. Nezapomeňte dokoupit podložku pod notebook, ten patří k běžnému vybavení starších žáků a studentů a dá se čekat, že na filmy na něm se budou dívat zejména v leže v posteli, podložka notebook chrání před přehřátím. Výzdoba stěn? Nechte dítě, ať si samo navrhne, co by na nich chtělo mít, i kdyby to momentálně měla být po zdech rozvěšená černá krajka.
Chlapec, 7 let
Má rád: lodě, letadla a vlaky, začínají ho lákat počítačové hry, je poměrně divoký.
I děti v tomto věku, ač školáci, potřebují v pokojíčku prostor pro tělesné vybití. Zvažte žebřiny na stěnu, provazový žebřík do patrové postele – vedle toho normálního, houpací křeslo zavěšené od stropu a podobně. Patrová postel je vůbec dobrý nápad, většina dětí v tomto věku je miluje a pokud je dítě v pokojíčku samo, může pod ní mít dle výšky domeček, úložné prostory nebo dokonce psací stůl. Barevné ladění? Stěny do modra či zelena by mohly divoké dítě zklidnit, ale dbejte na to, aby nepůsobily moc studeně.
Chlapec, 15 let
Má rád: hudbu, počítače, které sestavuje, černou barvu a moderní design.
Ačkoli sní o výmalbě pokojíčku černou barvou, nechá si nejspíše vysvětlit, že na zdech by tato barva byla přece jen moc tmavá. Ale proč mu v rámci obměny zařízení nedopřát černý nábytek nebo tmavé závěsy? Pokojíček by krom psacího stolu s dostatkem úložných prostor a dobrým osvětlením měl mít i prostory na ukládání komponent k počítačům a podobně, nezapomeňte ani na případné internetové zásuvky a dostatek zásuvek elektrických, možná by stálo za to při přestavbě pokojíčku nějaké přidělat. Místo na povalování by mělo být samozřejmostí, stejně jako věšáky či němý sluha, kam si bude syn házet oblečení.
NEPOTŘEBUJI ŽÁDNOU INSPIRACI.
POTŘEBUJI JENOM DVĚ VĚCI:
1. VYDĚLAT PENÍZE .
2. DOSTAT SE Z TOHO BORDELU JMÉNEM ČESKÁ REPUBLIKA .