
By: carlpenergy
Objevila se vám v rohu zdi nebo v rýze parapetu zelená nebo hnědá vrstva nevábné plísně? Poradíme vám, jak ji vyčistit a co dělat proto, aby se vůbec neobjevovala. Stačí dodržet několik postupů a nakvetlá plíseň se vám obloukem vyhne.
Kde se plísním daří
Přirozeným prostředím plísní je především vlhko. Proto se nejčastěji vyskytují ve starých staveních, které mají tlusté zdi, a proto se zde drží zmíněná vlhkost. Plísně se ale mohou objevit i v novostavbách, nejčastěji v zimě nebo pokud při stavbě dojde k nedostatečné izolaci.
Prevence je důležitá
Nejlepší způsob, jak se plísní vyvarovat, je především hodně větrat a v zimě často topit. Sucho a teplo působí jako přirozená prevence. Je třeba se vyvarovat jen větrání v dešti, protože pak ztrácí svůj smysl. Také je dobré neumisťovat nábytek přímo ke zdi, ale nechat mu trochu volného prostoru několika centimetrů.

By: Brian Moloney
Savo jako účinný prostředek
Pokud už se ale nějaká ta plíseň objeví, nejdůležitější je ji manuálně neodstraňovat. Nesmíme ji ani odrýpávat, ani se jí pokoušet odloupnout. Její části by se totiž mohly velice rychle po domě rozšířit. Zaručenou metodou, jak této škodliviny zbavit, je Savo. Tento známý desinfekční prostředek dokáže zahubit většinu bakterií, mikroorganismů a škodlivých plísní, které se mohou doma objevit. V dnešní době je manipulace již velice snadná, Savo se prodává i v nádobě opatřené rozstřikovačem, tudíž stačí postižené místo pouze vydatně pokropit a pokud plíseň sama nezmizí, následně setřít. (V takové chvíli už jsou škodliviny zahubené, a tudíž opadá riziko dalšího roznesu.)
Oškrabání omítky
Dalším řešením je odstranit plíseň i s omítkou. Oškrabat musíme větší kus, než je opravdu postižený, jelikož plíseň už může být rozšířená i do většího prostoru, i když to není na první pohled zjevné.

By: Ed Uthman
Zanedbání může způsobit problémy se zdravím
Plíseň bychom měli odstranit co nejdříve po tom, co ji objevíme. Může totiž způsobit vážné zdravotní komplikace jako vyrážky nebo obtíže dýchacích cest.
