TOPlist
26. 09. 2023
Domů / Inspirace a trendy / Posuvné dveře šetří místo a oslňují designem

Posuvné dveře šetří místo a oslňují designem

Prostoru v interiéru není nikdy dost. Proč tedy zbytečně plýtvat místem pro otevírání dveří, když je tady snazší a estetické řešení – posuvné dveře? Designů je dnes v nabídce nepřeberné množství, stejně jako velikostí a materiálů, stačí si tedy jen vybrat…

Posuvné dveře jsou velmi poutavým interiérovým prvkem, který oslovuje svým designem, zároveň plní svou funkci dveří, a ještě k tomu dovede na rozdíl od klasických dveří šetřit místem, kterého zabere skutečné minimum. Posuvné dveře se totiž nevyklápějí do místnosti, ale sunou se pěkně uvnitř zdi, případně pak podél ní. A právě tyto dvě alternativy určují i hlavní dvojici druhů posuvných dveří, tedy dveře do pouzdra a dveře na stěnu.

foto: flickr.com

foto: flickr.com

Posuvné dveře do stavebního pouzdra

Pokud toužíte po tom, aby vaše posuvné dveře byly co nejméně nápadné, je ideální umístit je přímo do zdi, uvnitř které se následně budou posouvat. Pro tyto účely musí být do zdí zabudována stavební pouzdra, zjednodušeně řečeno jakési kovové kapsy, ve kterých se dveře následně posouvají. Tyto mohou být rozličných rozměrů, podle vámi zvoleného druhu dveří – tedy od klasických „devadesátkových“ až po rozměrné dvoukřídlé či jiné. Pro běžné jednokřídlé dveře můžete využít typizovaných pouzder, jako je například JAP 700 Standard. Podobně pak trh nabízí i standardizovaná pouzdra pro dveře dvoukřídlé nebo pro dveře dvou sousedících místností, které se dotýkají. Pokud ale váš interiér vyžaduje specifické řešení, nejvhodnější bude oslovit odborníky s žádostí o dveře na míru, které přesně pokryjí vaše potřeby a přizpůsobí se možnostem prostoru.

Jakmile seženete to správné pouzdro, vysněné dveře a vyhovující zárubně, stačí se jen pustit do práce. Složení samotného pouzdra je hračka, jediné co musíte dodržet je maximální přesnost. Nainstalovat stavební pouzdro pak můžete do klasické cihlové zdi, ale třeba i sádrokartonu, což za pomoci volně dostupných montážních návodů zvládne domácí kutil i bez pomoci odborné firmy. Před výběrem pouzdra je ale potřeba si ujasnit, do jaké příčky bude umístěno. Pouzdra do sádrokartonu jsou totiž jiná než ta, která jsou určena do klasické zdi.

Posuvné dveře na zeď

foto: flickr.com

foto: flickr.com

Chcete-li se vyhnout stavebním zásahům, nebo vás zkrátka dveře zcela zabudované do zdi neoslovily, můžete si pořídit posuvné dveře na stěnu. Takovéto dveře se posouvají pomocí posuvného systému tvořeného vodící lištou a kolečky, který je z estetických důvodů překryt garnýží. Na rozdíl od dveří ve stavebním pouzdru uvnitř zdi je u tohoto typu potřeba zajistit dostatek prostoru podél stěny, kam se dveře otevírají. Na druhou stranu je ale tato varianta ještě jednodušší na instalaci a navíc mohou takto vaše dveře lépe vyniknout – a to i ve chvílích kdy jsou otevřené, neboť se nikam neschovávají. Obzvláště pro tyto účely tedy jistě rádi využijete širokou nabídku dveří celoskleněných, vzorovaných, či jinak vizuálně zajímavých.

1 komentář

  1. Skleněné posuvné dveře

    Skleněné posuvné dveře máme asi měsíc a je to skutečně paráda. Nejen co se týče pohodlnosti ale změnilo to i celkový ráz bytu.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top